Wydarzenia w Turystyce

10 000 warszawiaków poznawało atrakcje Sri Lanki

Na warszawskich Bulwarach Wiślanych w ubiegły weekend zapanował klimat egzotycznej wyspy Sri Lanka. Pokazy tańców ludowych, degustacje herbaty, orientalne smaki oraz rozluźniający masaż stóp zachęcały przechodniów do bliższego poznania kultury i rozrywek wyspy położonej na Morzu Indyjskim. 

Blisko 10 000 warszawiaków wykorzystało pierwsze słoneczne dni i odwiedziło na Bulwarach Wiślanych Strefę Kolorowych Emocji, promującą Sri Lankę jako ciekawy kierunek na wakacje lub dłuższą podróż. Według Lonely Planet, wydawcy przewodników turystycznych, Sri Lanka okazała się najlepszym do odwiedzenia krajem w 2019 roku. 

Na uczestników czekały liczne atrakcje. Strefę otworzyli tradycyjnym rytuałem odpalenia świecy przedstawiciele Biura Rozwoju Turystyki Sri Lanki oraz ambasador Sri Lanki w Polsce. Był to znak pozdrowienia i zaproszenia do korzystania z rozrywek. Przechodnie mogli spróbować cejlońskiej herbaty, która uznawana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Sri Lanka ze względu na niezwykłe warunki klimatyczne stała się rajem dla plantatorów herbaty, którzy w odróżnieniu od innych miejsc na świecie, ręcznie zbierają liście herbaty. Strefa Kolorowych Emocji przyciągała również egzotycznymi smakami. Warszawiacy mieli okazję spróbować lankijskich przysmaków takich jak roti, fish bun czy kuih dadar.

Na strefie nie zabrakło również Ayurvedy – tradycyjnej medycyny naturalnej, liczącej ponad 5 000 lat. Wywodzące się ze starożytności rytuały wykorzystują medycynę naturalną, ziołolecznictwo oraz zabiegi oczyszczające w celu przywrócenia wewnętrznej równowagi. W Strefie Kolorowych Emocji uczestnicy mogli nie tylko poznać zasady tej medyczno-metafizycznej wiedzy, lecz również zrelaksować się podczas masażu stóp. 

Do odwiedzenia strefy zachęcały dźwięki muzyki i pokazy lankijskiej grupy tanecznej. Przebrani w kolorowe stroje Lankijczycy zademonstrowali spektakl folklorystyczny rodem ze Sri Lanki. W wydarzeniu wzięli udział także podróżnicy. O swoich przygodach na egzotycznej wyspie opowiedzieli: Kasia Wątor, Agata Skłodowska, Michał Kosim oraz autorzy bloga „Podróż odbyta”. Przez cały weekend odwiedzający strefę mogli także skorzystać z odprężających zajęć jogi. Dla najmłodszych uczestników i ich rodziców przygotowano również liczne animacje oraz pokazy magika. Warszawiacy, którzy odwiedzili strefę, mogli zawalczyć o bilet lotniczy na Sri Lankę. 

Rocznie Sri Lankę odwiedza blisko 2,3 mln turystów. Wyspa budzi coraz większe zainteresowanie także wśród podróżników z Europy. W 2018 roku kraj ten odwiedziło 20 378 turystów z Polski. Wyspa zachęca wspaniałą naturą, historycznymi świątyniami, a także pięknymi plażami idealnymi do surfowania.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.