Kierunki

10 najciekawszych miast według magazynu Traveler

Florencja znalazła się wśród 10 najciekawszych miast świata.

Czytelnicy amerykańskiej edycji magazynu turystycznego Traveler wybrali 10 najciekawszych miast w Europie. Wśród nich znalazło się jedno z Polski!

Na pierwszym miejscu spośród 10 najciekawszych miast świata uplasowała się Florencja. Najmocniejsze strony perły Toskanii, to wspaniałe zabytki i rewelacyjna kuchnia. Drugi na liście Budapeszt przegrał dosłownie o włos, a czytelnicy Travelera docenili szczególnie zabytkowe łaźnie i kulturę kawiarnianą miasta. Trzecia – Praga, zauroczy nas muzeum Alfonsa Muchy, a ponadto knedlikami i czeskim piwem.

Kolejne miasto na liście 10 najciekawszych miast, to Rzym, w którym warto się po prostu zgubić. Wtedy mamy szansę na nieoczekiwane odkrycia, jak bajeczne obrazy Caravaggia w kościele San Luigi dei Francesi, czy espresso w kafejce przy Panteonie. Uwaga – koniecznie trzeba mieć kilka euro w bilonie, do automatów oświetlających dzieła sztuki umieszczone w mrocznych kaplicach małych kościółków. Na liście 10 najciekawszych miast świata znalazła się także Barcelona, która słynie z plaż, Muzeum Picassa i życia nocnego. Jak choćby bar Marsella, w którym pili Hemingway, Gaudi i Dali. Natomiast szóstą lokatę zajął Kraków. Turyści doceniają literacką tradycję miasta i wspominają związanych z Krakowem noblistów. Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską i… Ivo Andrica – jugosłowiańskiego pisarza, który mieszkał tu w 1914 roku.

Co ciekawe, Wiedeń, uznawany bezdyskusyjnie za światową stolicę kultury, znalazł się dopiero na siódmym miejscu listy 0 najciekawszych miast świata. Idealne połączenie wszelkich sztuk, to dla czytelników Travelera Hotel Sacher, gdzie można zajadać się słynnym tortem w sali z widokiem na operę. Z kolei na ósmej pozycji jest już trzecie włoskie miasto – Siena. Dziewiąty Salzburg uwodzi barokową architekturą i świeżym piwem podawanym w lokalnych piwiarniach. Nigdzie też tak dobrze nie smakuje leberkäse i wurst z sałatką ziemniaczaną.

Listę 10 najciekawszych miast świata zamyka Brugia w Belgii, nazywana „Wenecją północy”. Średniowieczne kamieniczki wyglądają jak z bajki, w bazylice mariackiej można podziwiać Madonnę z dzieciątkiem Michała Anioła. A potem zwiedzić  Frietmuseum – jedyne na świecie muzeum frytek.

fot: materiały prasowe

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.

Zostaw komentarz