Wydarzenia w Turystyce

15 Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

Kwintesencję oferty agroturystycznej regionu świętokrzyskiego poznamy na terenie Parku Etnograficznego Tokarnia 20 września 2020.

Kwintesencję oferty agroturystycznej regionu świętokrzyskiego poznamy podczas Jarmarku na terenie Parku Etnograficznego Tokarnia 20 września 2020.

Będą regionalne smaki, rękodzielnictwo, propozycje gospodarstw agroturystycznych. Wydarzeniu towarzyszy giełda agroturystyczna z degustacją potraw, kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej oraz konkursy: kulinarny i na zabawkę ludową.

Smaki jesieni i konkurs kulinarny

Kicek w obrywce leśnej, pierzchnickie smarowidło z gęsi, żeberka po, marchfiocha na gęsinie, kapuściane zawijasy, jesienny warkocz, sakiewka na czarcią nutę, parowańce zwane pampuchami, pasta z kiszonego bobu, oksyński pasztet z ryby – to tylko niektóre z kilkudziesięciu potraw, które startują w tegorocznym konkursie kulinarnym w ramach wydarzenia 15 Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny Smaki Jesieni, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni (w godz. 11.00 -18.00). Wydarzenie zainauguruje msza św. w kościele z Rogowa o godz. 11.00.

Darcie pierza, kiszenie kapusty, wypieki

W zagrodzie ze Ślęzan odbędą się pokazy: darcie pierza, przędzenie na przęślicy ( w godz. 13.00) w wykonaniu KGW Korytniczanki, kiszenie kapusty w beczce (godz. 14.00) wykonaniu KGW Występy. Pokaz wypieku oraz degustacja podpłomyków w chałupie ze Złotnik ruszy od godz. 13.00.

Pieczone kartofle

Na polu przy alei lipowej zapłoną trzy ogniska, w których będą się piekły ziemniaki. Chętni będą mogli także sami wykopać kartofle na polu tuż za dużą sceną. Odbędą się także bezpłatne warsztaty z wykonywania jesiennych bukietów.

Konkursy, zabawy

Podczas wydarzenia zostaną przeprowadzone trzy konkursy: kulinarny pod hasłem „Wiejskie czekadełko”, EtnoBłyskotka oraz na najpiękniejsze stoisko. Organizatorzy- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowali wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Barwne stoiska z atrakcjami

Na stoisku Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska” prowadzone będą warsztaty z rozpoznawania grzybów, tropów zwierząt, rozpoznawania drzew i krzewów leśnych, rozpoznawania popularnych ziół leśnych (leśna apteka). Będą tu także prowadzone konkursy dla dzieci (koło fortuny) oraz zostanie zorganizowana leśna strefa relaksu.

Teatr Wagabunda przedstawi „Starą Zagrodę – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie”. W „EKO WIOSce”, w pięciu drewnianych domkach dzieci będą mogły odkrywać najrozmaitsze zadania znajdujące na ściankach domków Puk Puk Tu Las, Młynarz, U Pszczelarza, Vege Jadło, Cukiernia.

Rzut wiankiem, albo dojenie kozy

Będzie też można omłócić cepami snop zboża, wykonać eko-zabawki z siana i słomy oraz wziąć udział w konkursie dojenia kozy pokazowej. Zamek Królewski w Chęcinach przedstawi konkursy i pokazy mincerstwa. Będzie można zobaczyć elementy zbroi rycerskiej, hełmy, napierśniki, miecze itp. Osada Średniowieczna z Huty Szklanej przygotuje warsztaty garncarskie, tkackie, zielarskie, animacje przeciąganie liny, narty wieloosobowe, ubijanie masła, mega puzzle, mega krzyżówka, rzut wiankiem do celu oraz dojenie krowy.

Więcej na: https://swietokrzyskie.travel/

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.