Wydarzenia w Turystyce

23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie

Przed Świętami Wielkanocnymi Warszawa staje się, jak co roku o tej porze, miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które przyciąga do stolicy nie tylko polskich melomanów, ale także turystów i miłośników muzyki z całego świata. 23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, bo o nim mowa, w tym roku rozpocznie się 7 kwietnia i potrwa, jak co roku do Wielkiego Piątku, tj. w br. do 19 kwietnia 2019 r.

Koncerty będą odbywać się codziennie o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także o godz. 17.00 – koncerty kameralne. 8 kwietnia o godz. 19.00 odbędzie się także koncert w Zamku Królewskim w Warszawie. Natomiast ostatni koncert będzie mieć miejsce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie 19 kwietnia 2019 r. również o godz. 19.30.

Wielkanocne święto muzyki – od Beethovena do Pendereckiego

Program 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest, jak co roku, bardzo bogaty i różnorodny. Składa się on z 12 koncertów symfonicznych, 4 kameralnych, 2 recitali pieśni i koncertu dla dzieci. Oprócz dzieł mistrza klasycyzmu zabrzmią utwory m.in.: Modesta Musorgskiego, Dymitra Szostakowicza, Johannesa Brahmsa, Sergiusza Rachmaninowa, Claude’a Debussy’ego, Gustawa Mahlera, Roberta Schumanna, a także Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Krzysztofa Pendereckiego. Wymieniać można długo, ale warto zajrzeć na stronę festiwalu i dokładnie zapoznać się z programem. 

Podczas wielkanocnego święta muzyki, które jest działem pani Elżbiety Penderckiej, jak zawsze będziemy mieli okazję usłyszeć muzykę w najlepszych światowych wykonaniach.

Koncert dla dzieci w ramach 23. WFLvB

Nowością tegorocznego 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena będzie koncert dla dzieci pt. „Tony Stradivarius i jego księga zaklęć”. Zaplanowany jest on na 14 kwietnia o godz. 12.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

–Jest to koncert edukacyjny, dedykowany dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat. Został zaplanowany tak, żeby dzieci mogły zapoznać się nie tylko z muzyką, ale także z instrumentami. Chcemy kontynuować ten cykl koncertów – zapowiada Elżbieta Penderecka, prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, dyrektor generalny Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. – Chcemy, żeby dzieci zaczęły więcej słuchać muzyki klasycznej – dodaje.

Koncert będzie mieć charakter interaktywny. Dzieci i młodzież będą mogły m. in. wejść na estradę. Usłyszą Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, którą poprowadzi Yaniv Segal. Narratorem koncertu będzie Jerzy Petersburski jr.

23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – wielkie otwarcie

Cykl festiwalowych koncertów rozpocznie się 7 kwietnia 2019 r. w niedzielę w Filharmonii Narodowej w Warszawie o godz. 19.30. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmi muzyka Ludwiga van Beethovena: Uwertura Coriolan op. 62 i Koncert potrójny C- dur op. 56, a także Uwertura Benvenuto Cellini op. 23 Hectora Berlioza.

Imprezy towarzyszące 23. WFLvB

23. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena towarzyszą także inne wydarzenia kulturalne, artystyczne i naukowe.

Symboliczna inauguracja 23. Festiwalu Ludwiga van Beethovena odbyło się 1 kwietnia w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie podczas otwarcia wystawy pt. Beethoven i pieśń romantyczna wystawa manuskryptów muzycznych. Wystawa będzie otwarta do 19 kwietnia 2019 r. codziennie w dni powszednie, tj. od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Natomiast 8 i 9 kwietnia 2019 r. w warszawskiej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki będzie odbywać się 23. Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Beethoven i pieśń romantyczna, któremu będzie przewodniczyć prof. dr hab. Teresa Malecka.

Od 15 do 17 kwietnia 2019 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie prof. Urszula Kryger poprowadzi Mistrzowski Kurs Interpretacji: Stanisław Moniuszko. Opera i Pieśń. Kurs odbędzie się także w Krakowie od 29 do 30 kwietnia 2019 r.

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Obecnie redaktor AgroFaktu. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.