Punkt Widzenia

Turystyka24: 3 pytania do Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji

Na pytania magazynu TURYSTYKA24 odpowiada Volkan Akgül – Radca ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji.

TURYSTYKA24: Jaką strategię i kierunek działań promocyjnych przyjmuje Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji, by zachęcić Polaków do wybrania właśnie tej destynacji wakacyjnej? 

Volkan Akgül – Radca ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji: W pierwszej kolejności promujemy nasze najbardziej popularne kierunki podróżnicze, zachęcając turystów do ich odwiedzenia. Staramy się także pokazać jak Turcja rozwija się pod względem kulturowym, bowiem co roku organizowane są tam słynne na całym świecie festiwale, koncerty i inne wydarzenia, na których bardzo często możemy podziwiać światowej sławy artystów. Jednak największy nacisk kładziemy na organizowanie spotkań i różnego rodzaju pokazów, m.in. pokazu tureckiej sztuki malowania na wodzie Ebru czy obecnie trwającej wystawy plenerowej na Placu Kwiatowym/Rynku w Katowicach o tureckich obiektach na liście UNESCO. Ponadto jesteśmy uczestnikami m.in. Targów Turystycznych TT Warsaw, które od wielu lat stwarzają doskonałą możliwość do spotkań z podróżnikami i firmami z branży. Warto także wspomnieć, że w ubiegłym roku we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie zorganizowaliśmy  cyklu wykładów „Sześć wieków relacji polsko–tureckich”, który cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Warszawy. 

Co poleca Pan polskim turystom rozważającym wakacje w Turcji – jakie aktywności, miejsca, sposób wypoczynku, a może szlaki tematyczne? Jakie są Pana ulubione miejsca w Turcji?

Tak naprawdę każdy zakątek Turcji jest inny i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Riwiera Turecka leżąca na wybrzeżu dwóch mórz – Śródziemnego i Egejskiego co roku przyciąga tysiące turystów oferując wysokiej klasy hotele i wspaniałe plaże. Warto wspomnieć także o Stambule nazywanym „Perłą Orientu”, który, co ciekawe, jako jedyne miasto na świecie leży na dwóch kontynentach – w Azji i w Europie. To tutaj znajdują się słynne zabytki m.in. Hagia Sophia czy Błękitny Meczet. Nie można też zapomnieć o naszej bajkowej krainie i jednym z moich ulubionych miejsc – Kapadocji, która zachwyca mnie za każdym razem. Niesamowite formy skalne, podziemne miasta, kościoły, wspaniale zachowane freski sprawiają, że miejsce to posiada swój wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. 

Które bezcenne zabytki powinni koniecznie zobaczyć turyści planujący wypoczynek w Turcji?

W tym roku obchodzimy także specjalne wydarzenie – 20. rocznicę wpisania historycznej Troi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla fanów Iliady Homera to punkt obowiązkowy wycieczki do Turcji. Mówiąc o UNESCO warto wspomnieć, że aż 18 tureckich obiektów znajduje się na tej prestiżowej liście, a kilkanaście kolejnych na Liście Informacyjnej.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.