Kierunki

Reykjavik droższy od Nowego Jorku. I to o 30 procent

Reykjavik jest jednym z najdroższych miast na świecie. Koszty utrzymania w Reykjaviku stawiają stolicę Islandii na ósmym miejscu na wśród miast, w których na życie trzeba wydać najwięcej.

 

Wszystkie najwyższe miejsca zajmują miasta szwajcarskie, poza Hamilton na Bermudach, które jest drugim najdroższym miastem na świecie. Na pierwszym miejscu jest Zurych w Szwajcarii. Reykjavik i Oslo są znacznie droższe od innych stolic nordyckich.

Koszty życia w Reykjaviku wzrosły drastycznie w ciągu ostatnich sześciu lat. W 2011 r. Reykjavik dotychczas znajdował się na 61 pozycji, obecnie jest 8 miejscu.

Głównym powodem tej sytuacji jest umocnienie się islandzkiej korony, która powoduje wzrost islandzkich cen w dolarach. Ceny w islandzkiej koronie nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich czterech lat, ponieważ inflacja była nieznaczna.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.