Hotele&Gastronomia

Absurdalny podatek dla bolońskich restauratorów

W Bolonii wprowadzono nowy podatek, który trzeba zapłacić od każdej informacji wywieszonej w witrynie, na przykład menu, informacji o godzinach otwarcia czy możliwości płacenia kartą. 

Nowy przepis obowiązuje właścicieli restauracji oraz innych lokali handlowo-usługowych. Władze uznały, że przedsiębiorcy będą musieli płacić za każdą informację wywieszoną na witrynie swojego lokalu. Bez różnicy czy jest to menu, informacja o promocji, czy może naklejka informująca o możliwości płacenia kartą w lokalu.
Urzędnicy uważają, że wszystkie wywieszki to reklamy, dlatego należy się z nich rozliczyć z fiskusem. Przedsiębiorcy zauważają, że rozporządzenie na podstawie którego pobierany jest nowy podatek, pozostawia dużą dowolność w interpretacji tego jaki komunikat jest reklamą a jaki nie.

Zaraz po wprowadzeniu nowego prawa miały miejsce protesty restauratorów i sprzedawców, którzy uważają, że podatek jest niesprawiedliwy. Zarząd miasta obiecał przedsiębiorcom, iż jeszcze raz przeanalizuje przepis.

Tymczasem opodatkowano m.in. restauracje za wywieszenie menu, choć jest to ich obowiązkiem. Rozesłano 1620 wezwań do zapłaty podatku, a ich liczba stale rośnie. Zirytowany właściciel apteki umieścił w witrynie otrzymane pismo z urzędu skarbowego z żądaniem zapłacenia 1500 euro. Obok przyczepił kartkę:  Za to też każcie mi zapłacić!.

O autorze

Marcin Godlewski

Dziennikarz i redaktor, specjalista od gorących newsów z kraju, ale przede wszystkim ze świata. Pasjonat podróży, znawca tematyki kulturalnej. Współpracował z wieloma popularnymi tytułami na rynku m.in. Tele Tydzień, TV2tygodnik, Dolce Vita.

Zostaw komentarz