Kierunki Wydarzenia w Turystyce

Adwentowe jarmarki w Saksonii

Późną jesienią rozpoczyna się nastrojowy i refleksyjny okres – adwent, przypominający o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.

W wielu krajach Europy zachowały się tradycje i obrzędy z tego okresu. W ostatnim tygodniu przed świętami, w większości niemieckich miast, zwłaszcza na południu kraju, organizowane są jarmarki nazywane tu Weihnachtmarkt. Na placu przed kościołem ustawiane są kramy na których można kupić choinki, bombki i ozdoby, świąteczne przysmaki i prezenty; pierniki, słodycze, książki, kartki świąteczne i wiele innych rzeczy.

Niemcy przychodzą tu całymi rodzinami, spacerują, oglądają i kupują, jedzą pyszne kiełbaski i steki, piją piwo i gluhwein – grzane wino z korzeniami

Wielowiekowe tradycje, świąteczna atmosfera w miastach i miasteczkach, pachnące grzanym winem i korzennym ciastem adwentowe jarmarki sprawiają, że Saksonia uważana jest za Bożonarodzeniową krainę. To tutaj jest najstarszy (od 1434 r.) jarmark świąteczny Niemiec czyli “Drezdner Striezelmarkt”, na lipskim weihnachtsmarkcie jest największy na świecie adwentowy kalendarz, stąd też pochodzi słynna drezdeńska strucla “Dresdner Christstollen”.

Z miasteczka Puslnitz pochodzą słynne korzenne pierniczki, w miejscowości Herrnhut narodziły się piękne gwiazdy adwentowe. Do tradycji należy tu wspólne śpiewanie kolęd w kościołach i na placach czy ostatnie szychta w kopalniach przed Wigilią tzw. Mettenschicht oraz świąteczne pochody górników w górniczych miasteczkach Rudaw.

Region Rudaw, kruszconośnych gór na granicy z Czechami znany jest nie tylko ze swoich barwnych obrzędów świątecznych, ale także ze sztuki snycerstwa i wyrobu drewnianych zabawek. W wielu z ponad 1600 zachowanych do dziś warsztatów można przyjrzeć się pracy mistrzów tego rękodzieła. W Annabergu miejscowe kobiety tworzą piękne koronki klockowe. Można też usłyszeć dziecięcy chór wędrujący od domu do domu i zwiastujący bożonarodzeniową nowinę.

W Rudawach do ozdób bożonarodzeniowych należą anioły i górnicy, również drewniany dziadek do orzechów, świeczniki i piramidy. Podczas Wigilii w zależności od możliwości rudawskiej rodziny podawane było 7 lub 9 potraw: pieczone kiełbaski z kapustą, śledź i inne ryby z sałatką z jabłek, sałatka ziemniaczana z kiełbasą, kasza gryczana lub jaglana, soczewica lub groszek, pieczeń wieprzowa z kluskami, zupa z owoców dzikiej róży, bułka w mleku z siekanymi orzechami, suszone śliwki, chleb i sól.

Obok dużych jarmarków w Dreźnie czy Lipsku wiele mniejszych weihnachtsmarktów znajdziemy w innych saksońskich miasteczkach. Görlitz zaprasza na otoczony renesansowymi kamieniczkami Obermarkt do odwiedzenia jarmarku “Christkindelmarkt”, romantyczne jarmarki znajdziemy też w Radebeul, Miśni, Pirnie, Seiffen oraz w najpotężniejszej saksońskiej twierdzy Köningstein.

Grzegorz Micuła

Więcej informacji:

www.sachsen-tourismus.de

www.dresden.de/striezelmarkt

www.touristinfo-weissen.de

www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de/po-polsku

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.