Wydarzenia w Turystyce

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców powiększy się o kolejne wielkie nazwiska

aleja podróżników w Krakowie

W Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców wkrótce zostaną odsłonięte nowe tablice. W 2019 roku kapituła uhonorowała kolejnych wielkich podróżników o wyjątkowych osiągnięciach.

Aleja podróżników wypełni się gośćmi już 14 września 2019 roku. Uroczystości będą trwały od godz. 10.00 do 13.00 przy ul. Lema obok Tauron Arena Kraków, a sama ceremonia odsłonięcia tablic o 12.00. Po godzinie 13.00 organizatorzy zapraszają na przejazd kawalkady pojazdów zabytkowych ulicami Krakowa, prowadzonej przez oryginalny pojazd jakim jeden z tegorocznych laureatów, Jerzy Jeliński objechał świat w 1926 roku. Pojazd będzie prowadzony przez Marka Szukalskiego wnuka Jerzego Jelińskiego. Po przejechaniu kolumny ulicami Krakowa, samochody zostaną zaparkowane na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, by każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z tymi pojazdami, a także z uhonorowanymi podróżnikami.

Prezentacja pojazdów: 10.00 – 13.00 przed Tauron Arena i od ok 13.30 – 19.00 Plac przed Muzeum Narodowym.

Wśród uhonorowanych w 2019 roku podróżników znaleźli się:

Jerzy Leon Jeliński – polski podróżnik i automobilista. Pierwszy Europejczyk, pierwszy Polak, który objechał samochodem cały świat (przejechał około 68000 kilometrów).Sławomir Makaruk – polski podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw, instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej.

Marcin Jamkowski – polski dziennikarz, podróżnik, fotograf i filmowiec. Poszukiwacz i odkrywca skarbów zawłasczonych podczas Potopu Szwedzkiego.

Andrzej Bargiel – polski narciarz wysokogórski, członek polskiej kadry narodowej w skialpinizmie, ratownik TOPR. Pierwszy człowiek w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak.

Kolejni wyjątkowi Polacy, wielcy podróżnicy, odkrywcy i zdobywcy wybierani są corocznie począwszy od 2017 roku. Dedykowane są im dęby w alei, oraz tablice przedstawiające ich dokonania. W 2017 roku aleję zapoczątkowało 30 nazwisk wyjątkowych osób. W 2018 roku dołączyło do nich 8 kolejnych wybitnych postaci. W 2019 roku decyzją kapituły, aleja powiększy się o cztery nazwiska wielkich podróżników.

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców to miejsce gdzie posadzone zostały dęby opatrzone tablicami opisującymi sylwetki wybitnych globtroterów. Powstała wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Lema w sąsiedztwie Tauron Arena w Kraków. Co roku przed dębami będą montowane kolejne tablice, a wybór odbywać się będzie na podstawie głosowania internautów, słuchaczy radia oraz na podstawie werdyktu kapituły.

na zdj. podróżnik Marek Kamiński i twórca Alei, Albin Marciniak/materiały organizatora 

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.