Wydarzenia w Turystyce

Aleksander Doba podróżnikiem roku w światowym plebiscycie National Geographic

Polski kajakarz Aleksander Doba został Podróżnikiem Roku 2015 w zorganizowanym przez National Geographic głosowaniu internautów.

Ten sukces jest tym większy, że Olek Doba, krzepki 68-latek z Polic, pokonał światową elitę podróżników a wśród nich takie sławy jak wspinacz Tommy Caldwell, himalaista Ueli Steck, wysokogórska narciarka Kit DesLauriers, surferka i żegarka Liz Clark czy długodystansowy pływak Lewis Pugh.

Polak spędził ponad siedem miesięcy (167 dni i nocy) na oceanie w 7-metrowym niezatapialnym kajaku „Olo” wykonanym z laminatu węglowo-aramidowego w szczecińskiej stoczni Andrzeja Armińskiego wiosłując przez Atlantyk od portugalskiej Lizbony do New Smyrna Beach na Florydzie. Ze względu na przeciwne wiatry, burze (8 sztormów) i niekorzystne prądy morskie zamiast 8 700 km przepłynąć musiał 12,5 tysiąca km. Jest jedynym człowiekiem, który samotnie przepłynął kajakiem, wiosłując o własnych siłach z kontynentu na kontynent (inni kajakarze ułatwiali sobie zadanie startując z Wysp Kanaryjskich lub Karaibów). W czasie wyprawy nie korzystał z żadnej pomocy z zewnątrz a wszystkie zapasy wiózł ze sobą. Odżywiał się żywnością liofilizowaną (odwodnioną), pił odsoloną wodę morską.

Nie była to pierwsza transatlantycka podróż polskiego kajakarza. W latach 2010-2011 wypłynął z Dakaru w Senegalu i po 99 dniach samotnego rejsu roku dopłynął do Acarau w Brazylii. Przepłynął wtedy prawie 5,5 tys. kilometrów.

Olek Doba to najbardziej doświadczony polski kajakarz. Po rzekach, morzach i oceanach przepłynął prawie 90 tysięcy kilometrów. Opłynął m. in. Bałtyk, jezioro Bajkał, przepłynął z rodzinnych Polic do Narwiku. Więcej informacji o wyprawach Aleksandra Doby można znaleźć na jego stronie aleksanderdoba.pl

Pogromca Atlantyku ma dziś 68 lat i jest emerytowanym inżynierem, był pilotem szybowcowym, skakał ze spadochronem. Ma wszystkie odznaki kajakarskie. Aleksander Doba pokazał nam, że życie niezależnie od wieku może być wielką przygodą.

fot. Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.

Zostaw komentarz