Wydarzenia w Turystyce

Arcybractwo Męki Pańskiej

W każdy piątek Wielkiego Postu z klasztornych krużganków przy krakowskim kościele Franciszkanów wychodzi dziwna procesja. Grupa postaci w czarnych habitach z zasłaniającymi twarze kapturami, powoli przemierza kościół. Atmosferę niesamowitości potęgują trzymane przez niektórych w rękach drzewca na których zatknięte są ludzkie czaszki. Inni mają w rękach „halabardy” z emblematami dawnych cechów krakowskich. To członkowie Bractwa Męki Pańskiej (nazywanego też Arcybractwem Dobrej Śmierci), liczącego już czterysta lat, biorą udział w wielkopostnym nabożeństwie.

Procesja przechodzi Kaplicy Męki Pańskiej, gdzie rozpoczyna się nabożeństwo pasyjne. Podczas mszy bracia stoją w dwóch szeregach naprzeciwko ołtarza i razem z wiernymi odmawiają litanię. Po słowach „Zmiłuj się nad nami” powtarzają chórem „Memento homo mori” i „Pomnij człowiecze na śmierć”. Przy podniesieniu leżą krzyżem na kamiennej posadzce kaplicy. Po nabożeństwie idą na czele procesji, która przechodzi przez kościół i krużganki klasztoru.
Procesja Arcybractwa Męki Pańskiej to jeden z ostatnich żywych do dziś średniowiecznych misteriów jakie dotrwały do naszych czasów w mistycznym Krakowie.
Pierwsza procesja Bractwa przeszła ulicami Krakowa 9 czerwca 1595 roku. Poprowadził ją ksiądz Marcin Szyszkowski – kanonik kapituły katedralnej, późniejszy arcybiskup krakowski. Do Arcybractwa Dobrej Śmierci należeli królowie, książęta, ale także ludzie niższych stanów. Dziś tworzy go 20 braci.
Kościół Franciszkanów w Krakowie (wzniesiony w XIII, przebudowany w XV). Odrestaurowany po pożarze w 1850 roku w stylu neogotyckim. We wnętrzu wspaniałe witraże zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego w tym Bóg Ojciec uważany za najpiękniejszy polski witraż. W kaplicy Męki Pańskiej cykl obrazów Drogi Krzyżowej namalowany przez Józefa Mehofera.
Info:
Procesje Arcybractwa Męki Pańskiej odbywają się w każdy piątek podczas Wielkiego Postu (z wyjątkiem Wielkiego Piątku) w krużgankach i kościele Franciszkanów w Krakowie. Początek o godzinie 16.30

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.