piątek, 29 wrześniaRead&Fly Magazine – inspiracje na wakacje

Atom Muzeum – ekspozycja broni jądrowej w Czechach

Atom Muzeum Javor 51 to niezwykła ekspozycja broni jądrowej, które znajdujące się w podziemnym sowieckim bunkrze położonym pomiędzy wsiami Míšov i Borovno, około 37 km na południowy zachód od Pilzna. Niegdyś było to najlepiej strzeżone i najbardziej tajemnicze miejsce w Czechosłowacji.

W czasie zimnej wojny mieścił się tu radziecki magazyn broni jądrowej, gdzie pod tonami betonu przechowywano amunicję nuklearną zdolną do zniszczenia połowy Europy. Javor 51 znajduje się pośród pięknych lasów na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Brdy. Obecnie jest to jedyny dostępny dla zwiedzających magazyn broni jądrowej na świecie.

Ten unikalny zabytek techniki przyciąga miłośników bunkrów i historii wojskowości. Powierzchnia bunkra wynosi 1600 metrów kwadratowych. W jego pomieszczeniach prezentowane są tematyczne wystawy dotyczące zimnej wojny, radzieckiego i amerykańskiego programu atomowego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Znajduje się tu również hala, w której składowano głowice jądrowe.

W muzeum można zobaczyć między innymi minę jądrową ważącą około 80 kg. Miny takie montowano na głębokości 200 metrów wzdłuż tak zwanej żelaznej kurtyny. Detonacja ładunku spowodowałaby utworzenie krateru o głębokości do 50 metrów.

W 2024 roku w Atom Muzeum ma powstać wystawa poświęcona kosmosowi, kosmonautyce i UFO, na której zostaną zaprezentowane nowe dokumenty odtajnione przez Kongres USA. Wystawa będzie nosiła tytuł „Od atomu do wszechświata… i z powrotem ku człowiekowi”.

Więcej informacji: www.atommuzeum.cz

Zdjęcia: Milan LINHART, Nadace Železná Opona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *