czwartek, 28 wrześniaRead&Fly Magazine – inspiracje na wakacje

Atrakcje Kutnej Hory

Kutná Hora to położone 65 km od Pragi miasto w kraju środkowoczeskim które w średniowieczu było najważniejszym i najbogatszym miastem w Czechach, dzięki kopalniom srebra. Dzięki wydobyciu cennego kruszcu w XIV wieku założono tu mennicę królewską Włoski Dwór (Vlašský dvůr), stał się też rezydencją królewską, po której najcenniejszą pamiątką jest gotycka kaplica królewska. Mennicę Wacława II zamknięto w XVIII wieku, w związku z wyczerpywaniem się złóż srebra.

Do najważniejszych zabytków Kutnej Hory należą: najstarsza świątynia w mieście (1330 r.), gotycka katedra św. Jakuba, kościół św. Barbary patronki górników z 1338 r. z Kaplicą Bożego Ciała oraz kościół klasztorny NMP w dzielnicy Sedlec z ossuarium – niezwykłą kaplicą czaszek, którą zaprojektował znany architekt Jan Blažej Santini-Aiche w 1709 roku. W tym czasie powstały prawdopodobnie ołtarze i ozdoby z kości. Obecny wygląd kaplicy pochodzi z roku 1870. Szacuje się, że znajdują się w niej szczątki około 40 tysięcy osób. Warto zwiedzić także Hrádek – szlachecki zameczek obecnie siedziba Czeskiego Muzeum Srebra (České muzeum stříbra), kolegium jezuickie i Dwór Włoski, w którym mieściła się mennica Wacława II, Muzeum Alchemii, kamienną studnię gotycką i kolumnę morową.

W Kutnej Horze wpisanej w tym roku na listę zabytków UNESCO. w dniach 24-25 czerwca, po trzyletniej przerwie, odbędzie się barwne historyczne święto Posrebrzanie Kutnej Hory, które tradycyjnie zainauguruje sezon turystyczny w tym mieście. Impreza nawiązuje do czasów największej świetności miasta na początku XV wieku. W mieście odbędzie się m.in. wielki turniej rycerski, jarmark, występy muzyczne i taneczne, pokazy rzemiosł średniowiecznych, sokolnicze, konkursy dla dzieci i dorosłych.

Zdjęcia: CzechTourism

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *