Kierunki

Austria walczy o lato

Narodowe Biuro Promocji Austrii zaprosiło dziennikarzy do warszawskiego Technikum Ogrodniczego, by w nietypowym otoczeniu przedstawić swój pomysł na przyciągnięcie polskich turystów.

– Naszym celem jest zrównanie turystyki zimowej i letniej – powiedziała Gabriele Lenger (na zdjęciu), prezes polskiego oddziału austria.info. – Polscy turyści pokochali już wyjazdy na narty w Tyrolu, czy Karyntii, ale dopiero odkrywają, że Austria to także fantastyczny kraj na letnie wakacje. Od kilku lat staramy się im w tym pomóc.

Liczby mówią same za siebie. O ile w 2012 roku aż 71,1 procent polskich turystów wybierało się do Austrii zimą (najczęściej do Tyrolu, Salzburga i Karyntii), to w ubiegłym roku już 32,7 procent spędziło nad Dunajem letnie urlopy. Zmiana o cztery procent nie jest może imponująca, ale trzeba pamiętać, że co rok zwiększa się ogólna liczba turystów wyjeżdżających z Polski do Austrii, więc w liczbach bezwzględnych wygląda to znacznie lepiej. W ubiegłym roku w sezonie letnim wyjechało do Austrii na wakacje 220.000 Polaków (2,6% więcej niż w 2015) i byli tam dłużej – średnio 2,6 doby, co daje 570.000 noclegów (zmiana 7.9% rok do roku). To 12 lokata wśród turystów wszystkich krajów przyjeżdżających latem do Austrii.

Zimą Polaków jest w austriackich hotelach i pensjonatach więcej – 1.223.910 noclegów i 262.772 pobytów (średnio więc 4,7 doby), ale tu dynamika jest mniejsza, choć też znacząca (+ 3,3% noclegów i +5,1% pobytów). Z tych wyliczeń jasno wynika, że osiągnięcie pożądanej równowagi, pomiędzy turystyką letnią a zimową, może zająć wiele lat. Żeby to przyspieszyć trzeba zmienić strategię promocji kraju. Austriacy policzyli, że większość ruchu turystycznego latem generują trzy duże miasta: Wiedeń, Graz i Salzburg. Austria jest więc postrzegana zimą jako mekka narciarzy, a latem nad Dunaj przyciąga polskich turystów kultura i czar metropolii.

Narodowe Biuro Promocji Austrii chce wykorzystać popularność zimowych kierunków, a przede wszystkim Kaprun, Karyntię, Styrię i Górną Austrię, by pokazać znane narciarzom miejsca w letniej aurze. Polscy turyści powinni docenić zwłaszcza zalety doskonale zorganizowanego aktywnego wypoczynku w obiektach agroturystycznych. W tę stronę będą szły kampanie reklamowe Austrii tego lata.

Żeby dać dziennikarzom przedsmak tego, czego polscy turyści mogą się spodziewać w gościnnych pensjonatach i austriackich gospodarstwach agroturystycznych, pod kierunkiem szefa Grzegorza Łopanowskiego i jego ekipy, dziennikarze uczyli się przyrządzania górskiego pstrąga i pieczonej wołowiny – typowych potraw, które trafiają na stoły w całej Austrii.

Oprawianie górskiego pstrąga pod okiem profesjonalistów

 

O autorze

Sergiusz Pinkwart

Dziennikarz, podróżnik, pisarz.
Z wykształcenia muzyk klasyczny. Był szefem działu zagranicznego w magazynach Viva!, Gala i miesięczniku PANI. Autor kilkunastu książek, m.in. „Gambia. Kraina uśmiechu”, „Cień Kilimandżaro”, „Tata reporter” dla wydawnictw National Geographic, Albatros i Akapit-Press. Współpracuje z Polskim Radiem, TVP2 i TVN24. Jest przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Warszawie.