Kierunki

Bądźcie mili. Nie bijcie turystów i kibiców!

Przed Mundialem w Rosji w 2018 roku Aleksander Jaroszuk, mer Kaliningradu, zaapelował do mieszkańców, by byli mili i nie bili gości.

– Wzywam wszystkich mieszkańców, aby byli gościnni, mili, i nikogo nie bili. Mówiących po angielsku prosi o pomoc turystom – zaapelował. Mer Kaliningradu liczy na to, że mieszkańcy będą gościnni i że będą trzymać w ryzach swoje emocje.
Najlepiej jednak gdyby na czas meczów zaplanowali wyjazd z miasta, na łono przyrody. Władze Kaliningradu spodziewają się 70-100 turystów i kibiców. Wydano już zgodę na wprowadzenie dni wolnych, gdy będą rozgrywane mecze.

Prestiż, szansa na inwestycje i tłumy turystów to zdaniem ekspertów największe zyski miast gospodarzy piłkarskich rozgrywek na światowym poziomie. Kaliningrad jest jednym z 11. miast gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku w Rosji. Mecze będą się odbywały na 12. stadionach. Nowy stadion dla Kaliningradu powstanie na Wyspie Październikowej. Pomieści 35 212 kibiców i będzie najmniejszym stadionem Mundialu.
21. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozpoczną się 14 czerwca. Mecze w Kaliningradzie zostaną rozegrane 16, 22, 25 i 28 czerwca 2018. Będą to mecze grupy D, E, B i G.
Pozostałe miasta, w których odbędą się piłkarskie mecze to: Moskwa, Jekaterynburg, Kazań, Niżny Nowogród, Rostów nad Donem, Sankt-Petersburg, Samara, Sarańsk, Soczi oraz Wołgograd.

Jeszcze nigdy w historii mecze mistrzostw świata w piłce nożnej nie były rozgrywane tak blisko granic Polski. Z Braniewa do Kaliningradu to odległość w linii prostej 54 km, a obowiązująca umowa o małym ruchu granicznym ułatwi przekraczanie granicy z obwodem kaliningradzkim. Z Warszawy do Kaliningradu jest niecałe 400 km. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej oraz pierwszy na dwóch kontynentach: w Europie i w Azji.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.