Kierunki

Bazylika Narodzenia Pańskiego otwarta po trzech miesiącach

bazylika narodzenia w betlejem zamknięta

Bazylika Narodzenia Pańskiego została dzisiaj ponownie otwarta po prawie trzymiesięcznym zamknięciu z powodu pandemii koronawirusa.

 

Bazylika Narodzenia Pańskiego – kościół, zbudowany w miejscu, w którym według tradycji urodził się Jezus, został zamknięty 5 marca, gdy odnotowano pierwsze przypadki wirusa na Zachodnim Brzegu. Kościół jest jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa, a zamknięcie nastąpiło krótko przed okresem świąt wielkanocnych, który zwykle przyciąga do Ziemi Świętej dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

Pielgrzymi mogą powrócić, ale w świątyni będą obowiązywać nowe zasady. Do kościoła będzie mogło wejść do 50 osób w jednym czasie. Nie mogą mieć gorączki, muszą nosić maski ochronne i zachowywać odstęp 2 metrów.

Autonomia Palestyńska odnotowała ponad 400 przypadków koronawirusa na Zachodnim Brzegu, z dwiema ofiarami śmiertelnymi. Władze Izraela zaczęły stopniowo ponownie otwierać szkoły, obiekty kultu i bazary, w miarę spowolnienia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Izraelskie Ministerstwo Zdrowia zgłosiło ponad 16 700 potwierdzonych przypadków choroby i 279 zgonów.

– Narodziny Jezusa w tym miejscu dały nadzieję ludziom ponad 2000 lat temu, a otwarcie kościoła dzisiaj da nadzieję całemu światu, że ta pandemia się skończy – nie tylko w Palestynie, ale na całym świecie – powiedziała w rozmowie z Reuters palestyńska minister turystyki Ruli Ma’ayah.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.