Wydarzenia w Turystyce

Beethoven i Covid-19

250 lat temu w grudniu urodził się w Bonn Ludwig van Beethoven. I chociaż pandemia pokrzyżowała plany tegorocznych obchodów, to w kilku wydarzeniach można uczestniczyć jeszcze w tym roku. Kolejne przeniesiono na rok 2021.

250 lat temu urodził się w Bonn Ludwig van Beethoven. I chociaż pandemia pokrzyżowała plany tegorocznych obchodów, to w kilku wydarzeniach można uczestniczyć jeszcze w tym roku. Kolejne przeniesiono na rok 2021.

Może ma to przeniesienie związek z nie do końca pewną datą jego urodzin. Bo do dziś nie wiadomo, czy to był 16. czy 17. grudnia. Ale warto znaleźć czas aby skorzystać z festiwali, koncertów I wydarzeń BTHVN2020. Najlepiej połączyć je ze zwiedzaniem, zabawą, zakupami i wyjątkową kuchnią. Z Polski mamy blisko.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 1 października 2020 w Warszawie przez Niemiecką Centralę Turystyki (DZT) mogliśmy zapoznać się zarówno z planami dotyczącymi obchodów 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, jak też ofertą kulturalną oraz typowo turystyczną Drezna i Krainy Łaby, którą przedstawił Michał Rydz a także Nadrenii Pólnocnej-Westfalii o której opowiedziała Julia Bauer. Ciekawe propozycje nawet krótkich wyjazdów do Niemiec i statystykę dotyczącą turystyki z Covid-19 w tle przybliżył Tomasz Pędzik dyrektor oddziału DZT w Polsce, a nad całością czuwała szefowa marketingu Agata Płońska. Aby uczcić wielkiego kompozytora Tatiana Hempel-Gierlach, solistka Polskiej Opery Królewskiej, przy akompaniamencie Moniki Kolasińskiej wykonała pięć pieśni z muzyką Ludwiga van Beethovena, kończąc swój występ “Odą do Radości” z finału IX Symfonii e-moll op. 125.

smart

Beethoven a pojemność płyt CD

Ludwig van Beethoven jest bez wątpienia najsłynniejszym synem miasta Bonn i jako kompozytor klasyczny o tak ogromnym znaczeniu dla muzyki świata również całej Nadrenii Północnej-Westfalii. Dom rodzinny muzycznego geniusza na bońskiej starówce pełni obecnie rolę muzeum. Pomnik Beethovena na Münsterplatz powstał z okazji 75. urodzin kompozytora, a jego głównym sponsorem był Franz Liszt. W inauguracji w 1845 r. uczestniczyli król pruski Fryderyk Wilhelm IV, królowa Anglii Wiktoria i Aleksander von Humboldt. Wtedy też dbył się trzydniowy festiwal muzyczny na cześć Beethovena I zarazem pierwszy Beethovenfest.

Najpopularniejszy

Miesięcznie 5,1 milionów odbiorców serwisu Spotify słucha utworów mistrza. Jest on najczęściej wykonywanym ze wszystkich kompozytorów klasycznych. Twórczość Beethovena wpłynęła również na standardową pojemność płyt CD, którą ustalono tak, aby na jednej zmieściła się jego słynna IX Symfonia.
W imprezach Roku Beethovena które już się odbyły na świecie uczestniczyło 3,2 mld osób. Więcej o obchodach 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena na: https://www.bthvn2020.de/en/ oraz https://www.germany.travel/en/ms/bthvn2020/beethoven-2020.html

Trasa z Red Dot Award
Beethoven w młodości inspirował się naturą. Z tamtych czasów pozostał mu na zawsze w pamięci widok na dolinę Renu z ruin zamku Drachenfels i wędrówki po Siebengebirge. Utworzona w Bonn Trasa Beethovena za unikalny projekt i kreatywność została ona wyróżniona nagrodą Red Dot Award.

Kultura na pierwszym miejscu
Niemcy są numerem jeden w Europie pod względem podróży kulturowych, a turystyka kulturalna do Niemiec stanowi 12 proc. Rynku. Jednak Covid-19 i duże utrudnienia w podróżowaniu spowodowały zmniejszenie liczby turystów również w Niemczech. Od stycznie do lipca 2020 zanotowano spadek noclegów zagranicznych gości o 59,9 proc. (30 mln 4000 tysięcy) w porównaniu z 2019 rokiem. Spadek liczby noclegów gości z Polski wyniósł 35,6 proc.

Nadrenia Północna-Westfalia

Należy do najpopularniejszych celów krótkich wyjazdów w Niemczech. W statystykach krajowych zajmuje pod względem liczby turystów regularnie drugie miejsce za Bawarią. 2019 był 10. rekordowym rokiem z rzędu, kiedy to Nadrenia Północna-Westfalia odnotowała 24,3 mln gości i 53,3 mln noclegów.

Poza pięcioma obiektami światowego dziedzictwa UNESCO: katedrą w Kolonii i Akwizgranie, pałacami Augustusburg i Falkenlust, kompleksem przemysłowym kopalni i koksowni Zollverein oraz opactwem Corvey Nadrenia Północna-Westfalia ma ok. 900 muzeów, ok. 130 scen teatralnych, 6 teatrów operowych i 6 filharmonii. Jest też kilkaset pałaców i zamków, część z imponującymi parkami i ogrodami, zwłaszcza w Münsterland.

Każdego roku odbywa się tu ponad 200 festiwali muzycznych i innych wydarzeń okołomuzycznych. Lanxess-Arena w Kolonii jest najważniejszą w Niemczech. Pierwsze w Europie Rock’n’Popmuseum znajduje się w Gronau, a zespołem o największym znaczeniu dla muzyki XX wieku jest zespół muzyczny Kraftwerk (www.nrw-tourism.com/culture).

Naj…, luksusowe zakupy

Największym centrum handlowym w Europie jest CentrO w Oberhausen, Z kolei Limbecker Platz w Essen jest największym śródmiejskim centrum handlowym w Niemczech, a Kö (Königsallee „Aleja Królewska“) w Düsseldorfie to synonim luksusowych zakupów.

Cuda natury Nadrenii Pólnocnej-Westfalii

Poza Parkami Krajobrazowymi i Parkiem Narodowym Eifel z „gwiezdnym parkiem“ jest tu ok. 80 jezior zaporowych, z których większość jest zagospodarowana na potrzeby turystyki. W regionie Münsterland można podziwiać najbardziej na północ wysuniętą kolonię lęgową flamingów w Europie, a w Desenberg w Lesie Teutoburskim, najbardziej wysunięty na północ wulkan w Niemczech. Więcej na: www.nrw-tourism.com/nature

Turystyka piesza
Wśród ponad 50 000 kilometrów szlaków pieszych jest 5 najlepszych szlaków w Niemczech, liczne piesze szlaki turystyczne klasy premium oraz szlaki Wanderbares Deutschland, w tym historyczny szlak okrężny Siegen-Achenbach. Jest tu również ponad 1000 kilometrów tras będących częścią Drogi św. Jakuba.

Trasy rowerowe
Sieć rowerowa Nadrenii Północnej-Westfalii to ok. 29 000 kilometrów szlaków rowerowych, w tym 13 tras gwiaździstych certyfikowanych przez ADFC, ponad 700 obiektów typu Bed & Bike jak również liczne trasy rowerowe biegnące dawnymi szlakami kolejowymi. Oprócz zwykłych ścieżek rowerowych są również trasy dla rowerów górskich, wyścigowych i e-rowerów.

Zabawa
Dobrym rozwiązaniem dla turystyki rodzinnej jest np. weekendowy wyjazd do jednego z 9 parków rozrywki – Phantasialand w Brühl czy Movie Park w Bottrop. Więcej na: https://www.nrw-tourism.com/events

Kulinaria
Najsłynniejszymi specjałami regionu jest m. in. pieczeń reńska na kwaśno (Rheinischer Sauerbraten), kawa serwowana w specjalnym dzbanku i z określonymi dodatkami (Bergische Kaffeetafel) i rodzaj kaszanki (panhas). Ponad 40 restauracji wyróżniono gwiazdkami Michelin, a Düsseldorf słynie z kuchni japońskiej dzięki istnieniu tu trzeciej pod względem liczebności japońskiej gminy w Europie (https://www.nrw-tourism.com/culinary).

Dzięki infrastrukturze komunikacyjnej i 6 międzynarodowym portom lotniczym podróż do Nadrenii Północnej-Westfalii z żadnej europejskiej metropolii nie trwa dłużej niż trzy godziny. Więcej na: https://www.nrw-tourism.com/travel-information

smart

Drezno i Kraina Łaby

Mimo pandemii turyści zaczęli wracać do Drezna już od maja. W lipcu 2020 odnotowano tu największe w Niemczech obłożenie hoteli (54,3 proc.). Turystów z Polski od stycznia do lipca przyjechało 31.540 tys., co oznacza spadek o 41,9 proc, ale i tak znaleźliśmy się na 1. miejscu (przed Czechami).

Miasto muzyki

Drezno było i jest miastem w którym muzyka rozbrzmiewa właściwie wszędzie, a dodatkowo w związku z Covid-19 na lato powstały specjalne Wyspy Kultury 2020 – koncertowe “pagody” – aby wspomóc lokalną scenę muzyczną.

Blisko i na każdą kieszeń

Do Drezna zapraszają 48 muzea, Skarbiec Zielone Sklepienie (Grünes Gewölbe), 34 teatry i sale widowiskowe, w tym Opera Sempera (Semperoper) i Europejskie Centrum Sztuk w Hellerau (Europäisches Zentrum der Künste Hellerau), a także odbywające się corocznie festiwale – Drezdeński Festiwal Muzyki Poważnej (Dresdner Musikfestspiele) lub Międzynarodowy Festiwal Dixieland (Internationales Dixieland-Festival), na którym zagra w 2021 roku Dixi Company z Polski. W Festiwalu Muzyki Klasycznej w 2021 roku udział weźmie Sting.

Przyjazne artystom

Artystom atmosfera miasta sprzyjała od dawna. To w Dreźnie FriedrichSchiller skończył pisać (w 1787 r.) słowa Ody do Radości, do której Beethoven (w 1842 r.) skomponował muzykę. W Dreźnie Fryderyk Chopin oświadczył się Marii Wodzińskiej, a odrzucony skomponował “Walc pożegnalny”.

Stare Miasto trudno wyobrazić sobie bez Opery Sempera, czołowej sceny operowej Europy. Nie mniej renomowana jest Filharmonia Drezdeńska z jedną z najlepszych sal koncertowych w Niemczech. Szefem dyrygentów drezdeńskiej filharmonii jest polski dyrygent Marek Janowski.
Drezdeńska Opera Sempera wznowi w 2021 cykl Pierścień Nibelunga Wagnera. Coroczny zimowy Bal w Operze jest – dzięki transmisji na żywo – zawsze wyczekiwanym wydarzeniem. Co roku w widowiskowo położonym zamku Moritzburg odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej. Z innych wydarzeń zaplanowanych na 2021 rok wiosną w Dreźnie zostanie otwarta w Zwingerze multimedialna wystawa „Zwinger Xperience” – o historii kompleksu. Z kolei w Zamku Rezydencyjnym – we właśnie odrestaurowywanym tzw. Długim Korytarzu (Langer Gang) – zaplanowano otwarcie wystawy broni, głównie z kolekcji Augusta II Mocnego.

Historia I współczesność
Historię Drezna możemy poznać dzięki zastosowaniu najnowszych technik audiowizualnych. Multimedialna wystawa Festung Xperience w zachowanych pozostałościach Twierdzy Drezno (Festung Dresden) zabiera w podróż do historii twierdzy i miasta. Popularne wśród turystów ekspozycje i programy zwiedzania mają też Muzeum Transportu czy Szklana Manufaktura Volkswagena. Aktywne spędzanie czasu umożliwiają liczne trasy rowerowe, szlaki piesze i turystyka wodna. Jedną z najpopularniejszych europejskich tras rowerowych jest Elberadweg, która biegnie wzdłuż Łaby przez Drezno.
Więcej na:
www.dresden-elbland.de
www.dresden.de/tourismus
www.visit-dresden.travel/pl

smart

Fot.: www.bthvn2020.de; autorka

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.