Punkt Widzenia

Bezpieczne oczy na urlopie

Zapalenie spojówek czy urazy gałki ocznej mogą mieć poważne konsekwencje. Ekspert radzi, jak postępować z nimi podczas wyjazdów.

Choć ten sezon letni był wyjątkowo trudny, Polscy turyści nie zrezygnowali z wyjazdów do cieplejszych destynacji. Największym powodzeniem także teraz, po sezonie, cieszą się Grecja czy Chorwacja. I choć koronawirus spowodował zmniejszony ruch turystyczny,  spragnionych słońca i wypoczynku jest nadal wielu. Pamiętając o przepisach i obostrzeniach dotyczących panującej pandemii, nie możemy zapominać o innych problemach zdrowotnych, które mogłyby zakłócić nasz urlop.

Podczas wyjazdów, zmiany klimatu czy otoczenia często cierpimy na zapalenie spojówek. Przyczyną tego są głównie problemy bakteryjne, wirusowe oraz alergiczne. W czasie czynnego wypoczynku np. zabaw na plaży, gry w piłkę, budowania zamków z piasku czy zanurzania się w zanieczyszczonej wodzie także może pojawić się stan zapalny. Niebezpieczna jest również obecność ciała obcego w oku: ziaren piasku, owadów czy pyłków roślin. Objawami chorych spojówek są: zaczerwienienie oczu, opuchnięcie oraz męczące swędzenie i pieczenie. 

–  Jeżeli zaczerwienienie oraz swędzenie nie ustąpi w ciągu 1-2 dni należy zwrócić się po poradę do lekarza okulisty – radzi dr Radosław Różycki – okulista, specjalista chorób oczu z Kliniki ORBITA w Warszawie.

dr Radosław Różycki, Centrum Medyczne ORBITA

Ekspert zwraca także uwagę na główne przyczyny urazu gałki ocznej, na jakie jesteśmy narażeni podczas wypoczynku.

– To najczęściej ciało obce w oku, uszkodzenie ostrym narzędziem lub w czasie korzystania ze sprzętu sportowego, zabaw i gier terenowych. Najczęstszymi objawami klinicznymi urazów są ból, łzawienie, obrzęk powiek, wrażliwość na światło, ograniczenie widzenia – dodaje dr Radosław Różycki z Centrum Medycznego ORBITA.

Jak powinniśmy postępować w przypadku urazu oka? Pierwsza pomoc:

  1. Ocena sytuacji, skali zranienia
  2. Przemycie rany jałową solą fizjologiczną lub czystą wodą
  3. Założenie opatrunku hamującego krwawienie
  4. Pilna konsultacja u specjalisty chorób oczu

Centrum Medyczne ORBITA, Warszawa ul. Mińska 25A/lok. U10

fot.: materiały prasowe/Unsplash

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.