Kierunki

Bocianie Gniazdo na Mazurach

W pobliżu niewielkiego miasteczka Ryn na Mazurach, nad jeziorem Ryńskim znajduje się ośrodek żeglarski Bocianie Gniazdo z portem jachtowym oraz Szkołą Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych.

W pobliżu niewielkiego miasteczka Ryn na Mazurach, nad jeziorem Ryńskim znajduje się ośrodek żeglarski Bocianie Gniazdo z portem jachtowym oraz Szkołą Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych.

Przy wjeździe na teren ośrodka stoi kilkadziesiąt jachtów wyciągniętych na brzeg na zimę oraz widać solidne, murowane domki kempingowe. Nad górującą nad portem restauracją jest duży napis „Jadło z piekła rodem”, który obok symbolu ośrodka, czerwonego diabełka z widłami żartobliwie nawiązuje do nazwiska właściciela Michała Szatanka.
Michał Szatanek ukończył studia medyczne uzyskując dyplom lekarski, ale jako pasjonat żeglarstwa postanowił, że właśnie ta dziedzina będzie jego głównym zajęciem. W 2017 roku kupił w przetargu od Elektrowni Kozienice wybudowany przez nią w 1990 roku ośrodek wczasowy nad jeziorem Ryńskim.

Przemiana Bocianiego Gniazda
Ośrodek był w tym czasie bardzo już zaniedbany. Chociaż czynny był praktycznie tylko latem przez dwa miesiące w roku, bo tyle trwał wówczas sezon, zatrudniano tu na pełnych etatach 6 osób. Nic dziwnego, że generował straty rzędu 750 tysięcy złotych rocznie, za które to pieniądze elektrownia mogłaby wysyłać wszystkich swoich pracowników na żeglarskie wczasy do np. Grecji czy Chorwacji i jeszcze by zostało.
Pan Michał znał ten ośrodek już wcześniej. W 2000 roku uzyskał tu patent żeglarski oraz organizował w nim obozy, kursy żeglarskie i regaty, a od 2003 trzymał tu swoje jachty. Zaraz po nabyciu ośrodka kompletnie wyremontowana została marina, odnowiono restaurację z zapleczem biurowym i konferencyjnym oraz założony został park pomiędzy portem i restauracją.
Powierzchnia ośrodka z portem jachtowym i plażą nad jeziorem wynosi 9 hektarów. Nowemu właścicielowi udało się wydłużyć działalność do 7 miesięcy, dzięki czemu jest w stanie nie tylko spłacać znaczne kredyty, ale również inwestować.

Nowe domki, jachty, szkółka…
Obecnie trwa remont kolejnych domków, jest ich tu 50, w większości całorocznych, murowanych z łazienkami oraz salonikami i aneksami kuchennymi i z dwiema niewielkimi sypialniami. Spore oszczędności daje własna instalacja fotowoltaiczna, a wymiana starych żarówek na LED-owe obniżyła koszty zużywanej energii o połowę.
Bocianie Gniazdo ma 45 własnych jachtów. W roku 2020 przybędzie 10 kolejnych. Jeden jacht, w zależności od wielkości i klasy, może kosztować od 50-100 do nawet 300 tys. zł.
W ofercie szkoły żeglarskiej ośrodka są kursy są na stopnie żeglarskie i motorowodne, teoretyczne i praktyczne (manewrowe) na 8 stopni żeglarskich zarówno w Rynie, jak i w Hotelu Gołębiewski Mikołajkach oraz na zalewach: Zegrzyńskim koło Warszawy i Domaniowskim niedaleko Radomia.

smart

Organizowane są też wędrowne i stacjonarne obozy i kolonie żeglarskie. Ponadto ośrodek oferuje czarter jachtów żaglowych i łodzi motorowych dla osób z odpowiednimi uprawnieniami, a także możliwość korzystania z tutejszej stoczni jachtowej.

Jadło z piekła rodem
Z usług Bocianiego Gniazda – wynajem jachtów, regaty i inne imprezy – korzysta rocznie po około 10 tys. osób, nie licząc gości w restauracji. W restauracji „Jadło z piekła rodem”, czynnej od 15 kwietnia do końca października, serwowane dania są wbrew nazwie smaczne, ale niezbyt ostre.

smart

W ośrodku organizuje się też wesela, chrzciny, imprezy integracyjne, jak również bale okolicznościowe (sylwestrowe i karnawałowe) oraz konferencje.

Okolica Bocianiego Gniazda
Podczas pobytu w Bocianim Gnieździe można wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Rynu z pokrzyżackim zamkiem zamienionym na luksusowy hotel, do pałacu a Nakomiadach z manufakturą ceramiczną, gdzie produkuje się m.in. stylowe piece kaflowe, czy ciekawego muzeum w mazurskiej chacie w Owczarach, albo do Wilczego Szańca koło Kętrzyna.

Plany na przyszłość
W najbliższej przyszłości właściciel Bocianiego Gniazda planuje rozbudowę mariny i wbudowanie kolejnego budynku, co pozwoli na dwukrotnie powiększenie sali restauracyjno-konferencyjnej oraz zwiększenie bazy noclegowej o 150 pokoi.
Na wypadek mroźnej zimy są tu też bojery, ale korzystanie z nich możliwe będzie przy odpowiednio grubej tafli lodu na jeziorze oraz cienkiej pokrywie śnieżnej ( www.bocianiegniazdo.org ).
Grupa Szatanek.pl została dotychczas uhonorowana wieloma wyróżnieniami m.in.: medalem 80-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego za zasługi dla Związku, srebrną i złotą odznaką honorową PZMWiNW, statuetką „Lider regionu” w kategorii Turystyka i Rekreacja, a ostatnio Bocianie Gniazdo otrzymało nagrodę w konkursie „Lider Biznesu”.

Finał Pucharu Polski
Na zakończenie sezonu żeglarskiego odbył się tu regaty kończące 24-ty finał Pucharu Polski w Jachtach Kabinowych, które wyłoniły zwycięzców spośród 11 załóg, które zmagały się przez cały rok.

smart

I miejsce i puchar przechodni zdobyła załoga w składzie: Michał Brzozowski, Wojciech Mroczkowski i Mikołaj Kmieć. II – miejsce: Piotr Matwiejczuk, Piotr Olszewski i Grzegorz Swat. III – miejsce: Jakub Malicki, Tomasz Krzywisz i Dariusz Bałdyga.
W sezonie 2020 flota Bocianiego Gniazda powiększy się o 10 jachtów! Ze stoczni Antila Yachts przyjadą nowe; Antila 24.4, Antila 26cc oraz Antila 30.

https://www.youtube.com/watch?v=-0V8P2ZUJZY
https://www.youtube.com/watch?v=lojqGcz2pO8

Bocianie Gniazdo
ul. Mazurska 30
11-520 Ryn
Telefon: 666 666 700
Email: [email protected] http://www.szatanek.pl/

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Micuła

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.