Kierunki

Boże Narodzenie na Malcie

Podczas świąt Bożego Narodzenia Malta kipi zielenią i kwitnącymi kwiatami.

Podczas świąt Bożego Narodzenia Malta kipi zielenią i kwitnącymi kwiatami.


Udekorowane są lampy uliczne, przystrojone witryny sklepów oraz ozdoby świąteczne zawieszone w prawie każdym domu.

Kolorowe iluminacje
Maltańczycy preferują bogate dekoracje z mnóstwem światełek. Można spotkać ogródki, w których stoi kilka choinek, a kolorowe dekoracje pokrywają całe fasady budynków.

Szopki na każdym kroku
Znakiem rozpoznawczym maltańskich świąt są szopki bożonarodzeniowe, które są ozdobą kościołów, kapliczek, witryn sklepowych i prywatnych posesji. Szopka zajmuje również centralne miejsce w domach. Typowo maltańskie elementy szopki, to figurka chłopa karmiącego zwierzęta, kobiety niosącej worek mąki lub mężczyzny leżącego na dachu żłóbka i spoglądającego na Dzieciątko. Tradycją jest wysiewanie zboża na bawełnianym materiale. Ziarna kiełkują w ciemności przez kilka tygodni, aż zaczynają przypominać brodę Świętego Mikołaja. Wykorzystywane są jako element dekoracyjny szopki.

Świąteczne ucztowanie
W Polsce pasterka jest zakończeniem wigilijnej tradycji. Na Malcie to rozpoczęcie świętowania. 24 grudnia uroczysta msza święta o północy rozpoczyna się od zaśpiewania kolędy, a kazanie podczas pasterki wygłaszane jest przez… dziecko. Po zakończeniu mszy świętej ksiądz zaprasza wiernych na poczęstunek. Są to popularne maltańskie ciasteczka mqaret w kształcie rombu z nadzieniem daktylowym oraz pikantny napój świąteczny imbuljuta tal-Qastan. W jego skład wchodzą kasztany, goździki, kakao i skórka cytrynowa.

Świąteczne menu
Świąteczne menu obejmuje m.in. timpanę. Jest to makaronowa zapiekanka. Przygotowuje się ją na wywarze z mięsa lub ryby. Każda z gospodyń ma swój zestaw dodatków, które wzbogacają smak dania. Zazwyczaj jest to ser, mięso, pomidory i jajka. Na świątecznych talerzach pojawia się również indyk.

Żonkile
W zimę Wyspy Maltańskie odżywają po suchym lecie i zaczynają kipieć zielenią. Kościoły ozdabia się kwiatowymi dekoracjami. Domy dekoruje się żonkilami, które w tym czasie kwitną na Malcie.

Pogodowa wróżba
Najstarsi żeglarze na Malcie przez 12 kolejnych dni przed Bożym Narodzeniem obserwują warunki atmosferyczne, aby w przybliżeniu określić, jaka będzie pogoda w kolejnych dwunastu miesiącach nadchodzącego roku. Pogoda w kolejnych dniach jest wyznacznikiem pogody na odpowiadający im wedle kolejności miesiąc.

Drive Thru Christmas
W tym roku na Malcie powstała dodatkowa atrakcja – wioska Mikołaja. Drive Thru Christmas to miejsce, w którym można wziąć udział w świątecznym karaoke, zrobić sobie zdjęcie ze Świętym Mikołajem i jego elfami oraz napisać i wysłać list do niego list.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.