Kierunki

Bułgaria na wakacje

Morze Czarne i piaszczyste plaże w Bułgarii, bogata historia, kuchnia z pełnymi słońca warzywami i owocami oraz winem nadaje sens wakacjom.

Morze Czarne i piaszczyste plaże w Bułgarii, bogata historia, kuchnia z pełnymi słońca warzywami i owocami oraz winem nadaje sens wakacjom.

Grupa dziennikarzy z Polski na zaproszenie Ministerstwa Turystyki Bułgarii sprawdzała, jakie atrakcje oferuje bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego.

Do Bułgarii, popularnego w Polsce kierunku wyjazdów wakacyjnych, najwygodniej polecieć samolotem. Lot z Warszawy do Burgas samolotem Wizz Air trwa niecałe dwie godziny, a lotnisko oddalone jest od miasta zaledwie o 13 kilometrów. Nic dziwnego więc, że na pokładzie samolotu było mnóstwo dzieci, nawet zupełnie maleńkich.

smart

Paszporty Covid-19 to podstawa

Obecnie na pokład samolotu bez żadnych problemów wejdą osoby z ważnym paszportem Covid-19. Osoby zaszczepione, którym jednak nie upłynęły 14 dni od ostatniego szczepienia, jak również niezaszczepieni muszą poddać się testowi. W Warszawie na lotnisku im. Chopina działa punkt obsługiwany przez szpital MSWiA, gdzie można za 200,00 PLN wykonać test i po 20 minutach mieć wynik. Jeśli będzie negatywny, możemy wejść do samolotu.

Ekskluzywna Riwiera

W ostatnich latach wybrzeże Morza Czarnego zmieniło się w ekskluzywne miejsce wypoczynkowe. Tam gdzie jeszcze niedawno pasły się owce lub były pola namiotowe dziś stoją nowoczesne hotele. Jest też wiele chętnie wynajmowanych przez gości z Polski apartamentów, pokoi i kwater prywatnych. Morze Czarne jest ciepłe, czyste, a piaszczyste plaże można przemierzać kilometrami. Są place zabaw dla dzieci, a ratownicy zapewniają bezpieczną kąpiel w morzu.

SONY DSC

Pełnia wrażeń

Poza bogatą, pełną zwycięskich lub przegranych bitew historią, zabytkami z czasów trackich, greckich, rzymskich, bizantyjskich i tureckich Bułgaria oferuje wspaniałą pogodę I możliwość spędzenia dobrych I stosunkowo tanich wakacji. Bułgarski olejek różany znają prawie wszyscy, ale okazuje się, że Bułgaria staje się znana z olejku lawendowego i niedługo może odebrać palmę pierwszeństwa Prowansji.

SONY DSC

Ponadto świetne wina I owoce morza również znajdują wielu amatorów. No I rakija… Ale, żeby działała dobrze trzeba ją pić po troszeczku – radzi nasz przewodnik Kirił, czyli po prostu Cyryl. – Najlepiej z sałatką z pomidorów, sera, oliwek. Nie wypijać z kieliszka jednym haustem, tak jak pije się wódkę. Rakiję warto smakować.

Turystów mniej niż zwykle, ale…

W 2019 roku Bułgarię, wg statystyk odwiedziło pół miliona gości z Polski. Bułgaria, jak wiele krajów, w których wysokość PKB zależy od liczby turystów, liczy na poluzowanie obostrzeń. Nie czekają jednak z założonymi rękami. Zmiany na lepsze jeśli chodzi o bazę hotelową, restauracje I obsługę gości widać gołym okiem.
Obecnie, w związku z restrykcjami spowodowanymi Covid-19 w hotelach przestrzega się noszenia maseczek w recepcji i w restauracji. Oczywiście nie podczas jedzenia, ale stoliki ustawione są w odpowiedniej odległości, a strzałki pokazują sugerowany kierunek przemieszczania się. Maseczki zakładać trzeba w zamkniętych pomieszczeniach, a w większości restauracji I winiarni na mieście na drzwiach widnieje informacja o tym, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni. Jednak niektórzy turyści zapominają o pandemii.

smart

Albena

Długość linii brzegowej Bułgarii wynosi 378 km. Zaczynamy podróż od Albeny, najmłodszego kurortu czarnomorskiego w regionie Złotych Piasków (25 km od Warny). Szeroka (do 150 m) i długa (ok. 6 km) plaża od 22 lat posiada certyfikat Błękitnej Flagi, międzynarodowego symbolu potwierdzającego najwyższą jakość kąpielisk oraz przystani żeglarskich. Łagodne zejście do morza oraz niewielka głębokość wody sprawiają, iż jest to bezpieczne miejsce na rodzinne wakacje, do nauki pływania lub uprawiania sportów wodnych, z 2150 godzinami słońca w roku. Leżaki i parasole są bezpłatne dla gości hotelowych.

smart


Nowoczesny hotel Maritim Blue Paradise (5*) usytuowany blisko brzegu pozwala w luksusowych warunkach zachwycać się pięknem tej części wybrzeża. Albena Resort – jako jedyny właściciel – zarządza 33 hotelami, restauracjami i Centrum Medycznym. Jak dotąd w 2021 roku turyści z Polski stanowią ponad 10 procent gości.

Ekologia i certyfikaty Green Mission

O zasadach zrównoważonego rozwoju Albeny, powstałej jako zdrowe i bezpieczne środowisko dla gości i pracowników opowiedziała nam Krasimira Stoyanova, Director Albena Tour/PCC. Warunek zachowania nieskażonej przyrody powoduje że szczególnie restrykcyjne przepisy dotyczą emisji CO2. Goście przyjeżdżający samochodami – głównie z Polski, Rumunii no i Bułgarii – mają do dyspozycji darmowe elektryczne shuttle busy. Albena Resort limituje ceną parkingu liczbę samochodów wjeżdżających do miasta (od 5 lewa na obrzeżach, do 20 lewa w centrum). Są też trzy poziomy schodów ruchomych, którymi wygodnie wjedziemy prawie z samej plaży do miasta.

smart

Od 2014 roku jest w Albenie bezpłatna strefa Wi-Fi na terenie całego miasta.

Lokalne, sezonowe i bio

Warzywa i owoce trafiające do hotelowych kuchni dojrzewają w szklarniach ogrzewanych przez produkowany i przesyłąny przez te hotele biogaz. 50% świeżych owoców i warzyw serwowanych w restauracjach w Albenie pochodzi z ekologicznych upraw miejscowych producentów.
Do produkcji wina lub rakii używa się lokalnych owoców. Produkowane w ilości 20 tysięcy butelek białe wino Geranea serwowane jest tylko w hotelowych restauracjach Albena Resort.
Rakija, mocniejszy alkohol, produkowany jest z sezonowych owoców – czereśni, śliwek, gruszek, ale jak twierdzi opiekujący się nami polskojęzyczny przewodnik Kirił Christow, rakiję da się zrobić ze wszystkiego. Wystarczy tylko zachować odpowiednie proporcje składników.

Woda mineralna jest wszędzie

Z kranów w Albenie płynie woda mineralna. Drugie co do wielkości w Europie źródła wód termalnych i mineralnych zawierają m.in. magnez, siarkę i wapń. Dane pokazują – mówi Krasimira Stoyanova – że obecnie z dobrodziejstwa holistycznego podejścia do pacjenta stosowanego przez profesjonalny personel Medical SPA korzysta 3 tysiące osób. https://albena.bg/ro/spa-medical

Covid-19 i programy antystresowe

Podczas pandemii specjalizują się oni w programach antystresowym i rehabilitacyjnym Post Covid-19, a indywidualne programy podczas 7-, 10-dniowych pobytów zawierają m.in. terapię tlenową z ziołami.
Z uwagi na Covid-19 wyłączono z użytkowania 15 procent pokoi hotelowych, na plażach zachowany jest dystans 5 metrów odległości pomiędzy parasolami, animacje prowadzone są na otwartej przestrzeni, a wszyscy pracownicy są zaszczepieni. https://albena.bg

smart

Aquamania

Aquapark w Albenie według rankingu TripAdvisor zaliczany jest do ośmiu najlepszych aquaparków w Europie. Dla gości trzech hoteli położonych wokół aquaparku jest on dostępy bezpłatnie. Pozostali mogą wejść na teren obiektu po kupieniu biletów. https://albena.bg/aquapark-aquamania.

Pole golfowe dla wymagających

W pobliżu położonej pomiędzy Bałczikiem i Kawarną White Lagoon znajduje się znane pole golfowe Thraician Cliffs Bay – ulubione miejsce setek golfistów z całego świata.

SONY DSC

Cape Kaliakra Signature Golf Coast to region gdzie można grać w golfa przez dziewięć miesięcy w roku. Przylądek Kaliakra obejmuje trzy, położone w niewielkiej odległości od siebie, najlepsze pola golfowe w Europie: Thracian Cliffs, Lighthouse i BlakSeaRama. Naturalnie ukształtowany, trudny teren dostosowano do gry w tę wymagającą dobrej kondycji fizycznej dyscyplinę sportu.

SONY DSC

Thracian Cliffs znalazło się w pierwszej piątce najbardziej spektakularnych pól golfowych na świecie. Zostało zaprojektowane przez legendę golfa Gary’ego Playera, który opisał je jako „najpiękniejsze pole golfowe, jakie kiedykolwiek widziałem na świecie”. Każdy dołek jest charakterystyczny, ze wspaniałymi widokami na morze.
https://www.thraciancliffs.com

Bałczik

Największą atrakcją miasta jest letnia rezydencja rumuńskiej królowej Marii. która spędziła tu ostatnią dekadę życia. Pałacyk królowej Marii wieńczy muzułmański minaret i kopuła na wzór prawosławnego monastyru.

SONY DSC

Okalający budowlę ogród botaniczny jest jednym z największych w Europie. Królewskie ogrody schodzą do morza kamiennymi tarasami. Imponująca kolekcja kaktusów liczy 250 gatunków. Z nabrzeża jest możliwość oglądania delfinów w ich naturalnym środowisku.

SONY DSC

Degustacja po królewsku

Z degustacji specjalnych alkoholi – wina z bułgarskiej róży (odmładzającego o kilka ładnych lat jak twierdzi właścicielka Anna Koleva), śnieżnego wina, rakii z melonów, wina z mrożonych jabłek czy pikantnego do dziczyzny – słynie położona na terenie królewskich ogrodów Queen’s Winery House.

SONY DSC

Pani Anna, która jest zawodowym kiperem nie pije, nie pali, nie może farbować włosów chemiczną farbą, ale kocha swoje zajęcie. Szczególnie dumna jest z kolekcji “Unikaty” z eksponatami z 1878 roku, Kadarką rocznik 1894 i 1909, brandy, koniakiem i mastiką mającymi ponad 80 lat. Wszelkie alkohole można zamówić z dostawą do domu. Również do Polski. https://queenswinehouse.com

smart

I tym smakowitym akcentem zakończę początek naszej podróży po Bułgarii. Kolejna część ukaże się niebawem.


Program study tour, który zrealizowała agencja APRA Porter Novelli z Sofii, koordynowała Snieżana Vuntsova. Podczas tygodniowej podróży po Bułgarii nadzorowała sprawny przebieg programu Ivanina Dimitrowa z Burgas i polskojęzyczny przewodnik Kirił Christov z Warny.

Fot.: Alicja Micuła

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.