Kierunki

Bułgaria. Nie tylko plaża

Czy pozostać w Bułgarii przy Morzu Czarnym, plażach i basenach? Jeśli mamy niedosyt wrażeń warto zajrzeć trochę dalej.

Czy pozostać w Bułgarii przy Morzu Czarnym, plażach i basenach? Jeśli mamy niedosyt wrażeń warto zajrzeć trochę dalej.

Warna
Warna to kulturalne i rozrywkowe centrum tej części wybrzeża.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

Gdyby ktoś chciał kupić tu nieruchomość, to musiałby zapłacić ok 700-800 euro za m kw., a bliżej morza nawet 2000 euro. Chętnych, głównie rosyjskojęzycznych, nie brakuje.
Wędrując uliczkami Warny można podziwiać w centrum całkiem dobrze zachowane rzymskie łaźnie (z II w. n.e. ), które w przeszłości stanowiły miejsce spotkań mieszkańców.

SONY DSC
SONY DSC

Teraz takim miejscem jest wieża zegarowa lub plac przed operą.

SONY DSC


Zwiedzając Warnę nie można pominąć Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy I Parku Nadmorskiego – największego miejskiego parku z mnóstwem atrakcji, zwłaszcza dla dzieci.

SONY DSC
SONY DSC

Miejsce śmierci młodego króla

Odwiedzamy też Mauzoleum króla Polski i Węgier Władysława Warneńczyka, który dowodził wojskami chrześcijańskimi w bitwie przeciw Turkom osmańskim w 1444 roku. Otwarto je z okazji 520. rocznicy bitwy.

SONY DSC

W muzeum można zobaczyć makietę pola bitwy, broń znalezioną na miejscu oraz kopie przedmiotów przekazanych przez muzea w Warszawie, Budapeszcie, Pradze, Bukareszcie i Belgradzie. Mauzoleum Władysława Warneńczyka zbudowano w miejscu, gdzie prawdopodobnie poległ młody król.

SONY DSC

Tu też znajduje się jego symboliczny grób. Pomnik na sąsiednim wzgórzu znajduje się w miejscu z którego być może dowodził swoimi wojskami sułtan Murad II.

SONY DSC

W pobliżu mauzoleum organizowane są pikniki dla uczniów, z inscenizacją bitwy pod Warną. Jedna z głównych ulic, nazwana ul. Władysława Warneńczyka, przez warneńczyków nazywana jest po prostu ulicą Władka.
http://www.polonika.gov.pl/pages/pl/polonik.php?id=378&name=warna-mauzoleum-wladyslawa-warnenczyka

Złoty skarb

W Muzeum Archeologicznym, które utworzono w dawnym Gimnazjum dla dziewcząt, obejrzeć można jedną z najcenniejszych w kraju kolekcji archeologicznych, m.in. kilka tysięcy złotych przedmiotów z epoki neolitu, które znaleziono w okolicy Warny.

smart
smart

W 1972 roku operator koparki trafił przypadkiem na grobowiec nieznanej cywilizacji. Znaleziono w jego wnętrzu najstarsze odkryte do tej pory na świecie przedmioty wykonane ze złota.

smart

Podczas wykopalisk przebadano łącznie ok. 300 grobów. Najbogatszym okazał się grób ok. 50-letniego mężczyzny, którego popiersie odtworzono na podstawie znalezionych kości czaszki. Prawda, że jego twarz wygląda całkiem współcześnie?

smart


Znaleziono przy nim ponad 1000 złotych artefaktów o wadze półtora kilograma. Łącznie wydobyto z grobów prawie 3000 przedmiotów ze złota o wadze ponad sześciu kilogramów. http://www.archaeo.museumvarna.com

Mieszkańcy skalnych grot

SONY DSC

17 km. na północ od Warny znajduje się Klasztor Aładża (bułg. Аладжа манастир). Wykute w skałach cele zamieszkiwane były przez mnichów od XII do XVII wieku.

SONY DSC

Dzisiaj zwiedzać można poszczególne cele zakonników oraz katakumby. https://visit.varna.bg/en/aladzha_monastery.html

Program study press, który zrealizowała agencja APRA Porter Novelli z Sofii, koordynowała Snieżana Vuntsova. Podczas tygodniowej podróży po Bułgarii nadzorowała sprawny przebieg programu Ivanina Dimitrowa z Burgas i polskojęzyczny przewodnik Kirił Christov z Warny.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.