Kierunki

Bułgaria. Od ceramiki po najstarsze uzdrowisko

W Bułgarii poza kurortami funkcjonują również od lat nadmorskie uzdrowiska, a tradycje garncarstwa uprawiane są z sukcesem do dzisiaj.

W Bułgarii poza kurortami funkcjonują również od lat nadmorskie uzdrowiska, a tradycje garncarstwa uprawiane są z sukcesem do dzisiaj.


Tradycję rodzinną pielęgnuje teraz Boris Mildov, wnuk założyciela firmy garncarskiej Ceramic Studio Mildov.

Dziadek, ojciec, a teraz ja…
Gdy w wieku 15 lat zaczął naśladować pracę ojca przy kole garncarskim dzbanki, wazony czy misy wychodziły krzywe, niezdarne. Z czasem jednak nabrał wprawy, a teraz z dumą kontynuuje pracę dziadka i ojca.

SONY DSC

Firma zatrudnia pięciu pracowników. Wszystko jest tu robione ręcznie z gliny sprowadzanej spod Sofii. Do malowania używane są naturalne barwniki. Dwukrotne wypalanie – początkowo w niższej, a następnie w ponad 2000 st. C, powoduje, że można spokojnie wstawić naczynie do piekarnika i umyć w zmywarce.

SONY DSC

Naczynia nie zawierają ołowiu i są bezpieczne dla żywności. Jedzenie przygotowane w tego typu naczyniach zachowuje wszystkie smaki i aromat użytych produktów. https://www.facebook.com/mildovsceramic/?ref=page_internal

Złote Piaski
Wracając na wybrzeże odwiedzamy słynny kurort Złote Piaski, którego budowę rozpoczęto jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Poza ładnymi hotelami (mieszkaliśmy w Melia Grand Hermitage https://www.melia.com/en/hotels/bulgaria) na uliczkach wzdłuż plaży jest wszystko, czego podczas wakacji poszukują bardziej rozrywkowi wczasowicze.

Od karuzel, gokartów, lodziarni, barów i restauracji, sklepów z ubraniami przez kasyna, po banki i prywatne kliniki. Jest nawet wieża Eiffla, chociaż sporo mniejsza od tej prawdziwej.

Długa na 3.5 km i szeroka nawet do stu metrów plaża w Złotych Piaskach ma rzeczywiście kolor złota i zachęca do spacerów.

Atrakcje Parku Historycznego
Niedaleko słynnych kurortów, we wsi Neofit Rilski, wzniesiono charakterystyczne dla minionych epok budowle.

SONY DSC

Odtworzono w nim historyczne budynki, ekspozycje życia codziennego i kultury – od neolitu po świątynie antycznych Greków i Rzymian. Na terenie Parku Historycznego można zobaczyć sprzęty domowe, broń i zbroje rycerskie.

Wojowie z grup rekonstrukcyjnych demonstrują dawną broń, walcząc jak niegdyś prawdziwi uczestnicy walk.

Wojowniczki sprawnie posługują się łukiem, nawet podczas jazdy konnej.

Również odwiedzający mogą spróbować swoich sił zarówno w jeździe konnej jak i strzelaniu z łuku. Zademonstrowano nam sztukę strzelania z bata splecionego z pasków skóry, z kawałkiem sznurka na końcu. To ten sznurek “strzela”, gdy przekracza barierę dźwięku. Umiejętnie użytym batem można było wytrącić przeciwnikowi broń lub go zranić, przecinając ciało do kości.

SONY DSC

Gdy w 2011 roku rozpoczynano budowę parku każdy mógł kupić drzewo I posadzić je na pozbawionej drzew łące. Chętnych nie brakowało.

Turystyka kulturowa

Park Historyczny oceniany jest jako punkt zwrotny w rozwoju bułgarskiej turystyki kulturowej.


To niesamowite miejsce gdzie ożywa historia

albo

Kraj ten jest pełen starożytnych ruin i ciekawych zabytków, a Park jest doskonałym miejscem na początek poznawania historii Bułgarii.

To tylko niektóre z entuzjastycznych opinii użytkowników portalu https://www.tripadvisor.com

W miejscowej restauracji można zjeść posiłki przygotowane według dawnych receptur.

SONY DSC

Od 26 do 29 sierpnia 2021 roku na terenie parku ma się odbyć się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Żywności Tradycyjnej. Zaplanowano warsztaty kulinarne i prezentacje tradycyjnych potraw z Bułgarii i sąsiednich krajów bałkańskich, występy muzyczno-taneczne lokalnych zespołów i inne niespodzianki. https://www.ipark.bg/

Najstarsze uzdrowisko
Wracamy ponownie na wybrzeże Morza Czarnego, którego brzeg w tym miejscu jest bardziej stromy i skalisty. W miejscowości św. Konstantin i Elena, najstarszym bułgarskim uzdrowisku nad Morzem Czarnym, mieszkamy w stylowym Astor Garden Hotel.

Można tu – poza kąpielą w morzu – skorzystać ze SPA Astor Garden, oferującego masaże, kąpiele i terapie regeneracyjne. https://astorgardenhotel.com/
Położony nad jedną z zatoczek hotel zamyka ją od strony lądu. Bliskość morza powoduje, że krąży tu dużo mew, które porywają jedzenie z talerzy gości, a ich krzyk potrafi obudzić bladym świtem. Jednak bliskość uroczych zatoczek, molo, liczne sklepiki i możliwości rozrywek, jak na prawdziwy kurort przystało, rekompensują te niedogodności.

Stąd do Warny (greckie Odessos) jest zaledwie 8 km. Poza zwiedzaniem trzeciego co do wielkości miasta Bułgarii o którym więcej TUTAJ, można wziąć udział w wydarzeniach muzycznych lub teatralnych „Warneńskiego Lata”. Na początku sierpnia odbywa się w Warnie Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny pod hasłem „Razem dziś i na zawsze, aby pozostać przyjaciółmi”. https://www.varna.bg

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.