Wydarzenia w Turystyce

Bułgarska turystyka w czasie pandemii

Trzy pytania do Maryianny Nikolovej wicepremier i minister turystyki Bułgarii

1. Jak Bułgaria radzi sobie z pandemią?

Sektor turystyczny jako pierwszy i najmocniej odczuł negatywne skutki kryzysu koronawirusa. Przez kilka miesięcy branża turystyczna praktycznie nie funkcjonowała ze względu na zamknięte granice i obostrzenia, które ograniczyły wszystkie rodzaje podróżowania. Rząd bułgarski podjął środki, aby maksymalnie złagodzić negatywne skutki dla sektora turystycznego, m.in. wprowadził pomoc państwa dla organizatorów wycieczek, którzy korzystają z przewoźników lotniczych z ważną licencją na wykonywanie lotów czarterowych w celach turystycznych. Na arenie międzynarodowej nasze wysiłki koncentrują się na jak najszybszej odbudowie turystyki przyjazdowej do kraju. Od 29 stycznia do 30 kwietnia w celach turystycznych i po przedstawieniu negatywnego wyniku z testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wjazdem na terytorium Republiki Bułgarii, mogą wjechać przez wszystkie przejścia graniczne obywatele 58 krajów, w tym z Polski. Pragnę Państwa zapewnić, że Bułgaria jest gotowa na przyjęcie swoich polskich gości jako bezpieczny kierunek turystyczny w kontekście trwającej pandemii koronawirusa. Kraj nasz jako jeden z niewielu posiada pieczęć bezpiecznych podróży Safe Travels Stamp, wydaną przez Światową Radę Podróży i Turystyki (WTTC).

2. Dlaczego Bułgaria otwiera Narodowe Przedstawicielstwo Turystyczne w Polsce podczas pandemii?

Naszym celem jest uczynienie z naszego kraju kierunku całorocznego. Polska jest jednym z 10 wiodących rynków turystyki przyjazdowej do Bułgarii. W 2019 roku Bułgarię odwiedziło 420 980 Polaków. Od początku 2020 r. do 20 grudnia 2020 r. w Bułgarii nocowało ponad 85 000 polskich turystów. Większość z nich przybyła do Bułgarii w celach turystycznych lub biznesowych.

Wierzę, że wraz z otwarciem Bułgarskiego przedstawicielstwa turystycznego oba kraje będą miały okazję zintensyfikować wzajemną i owocną współpracę. Jestem przekonana, że konsolidując nasze zasoby i wiedzę mamy możliwość nie tylko zacieśnienia dotychczasowej współpracy bilateralnej, ale także zainicjowania nowych wspólnych projektów i inicjatyw – stworzenia wspólnej sieci biznesu turystycznego oraz programów inwestycyjnych w zakresie rozwoju produktów turystycznych i zasobów ludzkich, ja również wymiana informacji turystycznych.

3. Jak Bułgaria przygotowuje się do przywrócenia możliwości podróżowania po pandemii?

Zgodnie z Programem Turystycznym na rok 2021 i biorąc pod uwagę środki, które Rząd podejmuje w walce z pandemią COVID-19, zadania Ministerstwa Turystyki obejmują kształtowanie pozytywnego wizerunku Bułgarii jako bezpiecznego, pewnego i preferowanego kierunku turystycznego, który oferuje wysokiej jakości produkt turystyczny przez cztery pory roku.


Rozmawiał Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.