Kierunki

Burgas i Święta Anastazja

Wakacje w Bułgarii są atrakcją nie tylko z powodu gwarantowanego słońca. Atrakcji zarówno na wybrzeżu jak i w głębi kraju nie brakuje.

Wakacje w Bułgarii są atrakcją nie tylko z powodu gwarantowanego słońca. Atrakcji zarówno na wybrzeżu jak i w głębi kraju nie brakuje.

Bułgarska riwiera, świetna baza hotelowa, jedzenie i murowana pogoda to jedne z atutów tego kraju. Dotarcie na wybrzeże Bułgarii ułatwia bliskie sąsiedztwo miasta Burgas, z drugim najważniejszym w kraju międzynarodowym lotniskiem. Lot z Polski trwa niecałe dwie godziny.

Burgas
Do Burgas warto zajrzeć choćby ze względu na położony nad zatoką Ogród Morski (z pomnikiem Adama Mickiewicza) i słynącą z witraży katedralną cerkiew św. Cyryla i Metodego. Promenady, przedstawienia w Teatrze Letnim i platforma widokowa na końcu molo cieszą się latem szczególnym powodzeniem. Znak „zero kilometra” wyznacza centrum miasta. https://www.burgas.bg

Miasto otoczone jest jeziorami Burgas, Atanasovsko i Mandrensko, które są domem dla kilkuset gatunków ptaków. Są to ich trasy przelotowe. Z mocno zasolonych jezior pozyskiwana jest sól. W Burgas mieści się również LUKOIL Neftochim Burgas, największa rafineria ropy naftowej w południowo-wschodniej Europie, a port Burgas jest największym portem w Bułgarii.

SONY DSC

Z portu w Burgas wypływają stateczki na jedyną zamieszkaną w Bułgarii wyspę św. Anastazji.

SONY DSC
SONY DSC

Wyspa Św. Anastazji
Jest to malutka (ale największa w Bułgarii) wysepka, na której znajduje się zabytkowy monastyr oraz latarnia morska. Od 2001 roku wyspa Św. Anastazji ma status zabytku kulturowego i historycznego.
Wyspa św. Anastazji znajduje 6,5 km (4 mile morskie) na południowy wschód od Burgas i ma obszar jednego hektara. W pół godziny statek „Anastazja” dopływa do brzegu wyspy.

Wyspa św. Anastazji

Jej nazwa pochodzi od znajdującego się tu klasztoru św. Anastazji, opuszczonego w 1923 roku, kiedy to wyspę przekształcono w więzienie.

Bułgarskie Alcatraz
29 lipca 1925 roku 43 więźniów politycznych zbuntowało się i uciekło z wyspy dwoma łodziami wiosłowymi do przylądka Czukalya, a finalnie do Związku Radzieckiego. Z powodu tego wyczynu w 1945 roku wyspę nazwano Wyspą Bolszewików, a o słynnej ucieczce nakręcono w roku 1958 film pt. „Na Małej Wyspie” (reż. Rangel Valchanov).

Ślub na Świętej Anastazji i nocleg w celi klasztornej
Dziś nie ma już tam więzienia. Poza klasztorem na maleńkiej wyspie znajduje się latarnia morska, a także muzeum z wieloma skarbami wydobytymi z wód wokół wyspy, sala konferencyjna oraz dwa pensjonaty. Może w nich przenocować 9 osób. Na wyspie można wziąć ślub w miejscowej kaplicy. Urządzane są tu też konferencje, a odbywającym się tu koncertom św. Anastazja dodaje wyjątkową oprawę. Chętni mogą wybrać nocleg w celi klasztornej z czasów średniowiecza. Miejscowa restauracja oferuje lokalne potrawy, sporządzane dokładnie według starych receptur. Główne miejsce w menu zajmują małże, ponieważ obszar wokół St. Anastasia jest największą w regionie hodowlą tych mięczaków. Dużym powodzeniem cieszą się „cudowne” zioła i mikstury z miejscowej Lekarny.

Skarb nadal czeka
Niegdyś na wyspę napadali piraci, szukając złotego skarbu. Jeden z piratów tak dobrze go ukrył, że gdy zginął, nikt nie potrafił skarbu odnaleźć. Być może piracki skarb czeka więc tam do dziś!
W 2016 roku, po udostępnieniu wyspy dla zwiedzających – od maja do końca września – odwiedziło św. Anastazję 50 tys. osób. W 2019 odwiedzających było 25 tysięcy, a do lipca tego roku już 13 tysięcy.

SONY DSC

Z portu w Burgas na wyspę św. Anastazji statek kursuje kilka razy dziennie. „Anastasia” zabiera nawet 40 pasażerów, ale można zarezerwować statek tylko dla siebie. Gubernator wyspy planuje przedłużenie sezonu nawet do grudnia.

SONY DSC

Koncerty i spektakle na święto wyspy
Według kalendarza prawosławnego Święta Anastazja jest czczona 22 grudnia, lecz coroczne święto wyspy obchodzone jest 15 sierpnia. W tym roku w przededniu święta swój koncert na wyspie zapowiedziała jedna z najpopularniejszych wokalistek fado Joanna Amendoeira. Na 15 sierpnia zaplanowano spektakl „Westside story”, a 24 sierpnia zabrzmią piosenki zespołu „ABBA” w wykonaniu bułgarskich artystów. http://anastasia-island.com

Fot.: Alicja Micuła

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.