Transport

Centralny Port Komunikacyjny połączy Łódź z Warszawą

W ostatnim tygodniu września ma zostać ogłoszony program inwestycji dotyczący budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z jego lokalizacją.

Równolegle nad pracami nad koncepcją, która ma zostać przyjęta przez rząd toczą się prace nad specustawą, która przyspieszy procesy inwestycyjne i usprawni tam, gdzie to tylko możliwe, wszystkie konieczne procesy związane z tą inwestycją.

Według wicepremiera Morawieckiego, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest „kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach”. Jak mówił, inwestycja może kosztować nawet ponad 30 mld zł.

Budowa CPK jest związana nie tylko z transportem lotniczym, ale także kolejowym. W ocenie ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, CPK ma szansę być „jednym z najważniejszych portów w Europie”. Podkreślił, że budowa CPK związana jest nie tylko z obecnością na nim PLL LOT i rozwojem narodowego przewoźnika, ale także powinna być związana z koleją dużych prędkości.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.