Transport

Centralny Port Komunikacyjny powstanie w Baranowie

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa, Centralny Port Komunikacyjny powstanie w okolicach miejscowości Baranów na Mazowszu.

Baranów to miejscowość, która leży 40 kilometrów na zachód od Warszawy. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa.

Centralny Port Komunikacyjny ma zastąpić stołeczny port imienia Fryderyka Chopina. Władze lotniska zapowiadają, że jego przepustowość już niedługo zostanie całkowicie wyczerpana. Za budową CPK opowiadają się Polskie Linie Lotnicze LOT. Prezes Rafał Milczarski wielokrotnie argumentował, że nowy port umożliwi dynamiczny rozwój LOT-u, a brak tej inwestycji nie pozwoli na rozbudowywanie siatki połączeń.

Oficjalna decyzja w sprawie lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu.

Do tej pory pod uwagę branych było kilka lokalizacji znajdujących się między Łodzią a Warszawą. Wśród nich były jeszcze m.in. Babsk i Mszczonów. Jednym z podstawowych założeń programu jest integracja Warszawy i Łodzi.

Według szacunków rządu inwestycja rozłożona na 10 lat będzie kosztować około 30 mld zł.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.