Transport

Powstało centrum symulatorowe LOT w Warszawie

Centrum symulatorowe LOT - otwarcie

W Warszawie powstało centrum symulatorowe LOT, które będzie szkolić załogi: pilotów i stewardesy. Otwarcie centrum jest związane m. in. z utrzymaniem gotowości PLL LOT do obsługi spodziewanej większej liczby lotów na odradzającym się (po pandemii) rynku lotniczym.

Centrum symulatorowe LOT zostało uruchomione pod egidą LOT Flight Academy. Mieści się przy ul. Jutrzenki w Warszawie, 4 kilometry od siedziby przewoźnika. Obecnie dysponuje dwoma wysokiej klasy symulatorami maszyn typu Embraer oraz Boeing 737.

Utrzymać potencjał na odradzającym się rynku

Centrum symulatorowe LOT powstało pod egidą LOT Flight Academy. Mieści się przy ul. Jutrzenki w Warszawie, 4 kilometry od siedziby przewoźnika. Obecnie dysponuje dwoma wysokiej klasy symulatorami maszyn typu Embraer oraz Boeing 737. Urządzenia, poprzez pełne odwzorowanie kokpitów maszyn umożliwiają przećwiczenie przez załogi procedur i operacji lotniczych w bezpiecznym środowisku, testowanie podejść oraz analizowanie incydentów.

– Czas pandemii pokazał, jak ważne jest , nie tylko dla gospodarki, ale również bezpieczeństwa kraju, posiadanie wykwalifikowanej kadry załóg lotniczych. Jednocześnie naszym celem pozostaje wykorzystanie potencjału LOT-u na odradzającym się rynku lotniczym. Dzięki uruchomionemu centrum symulatorowemu nie tylko utrzymamy gotowość naszych załóg do wzrostu liczby operacji na odradzającym się rynku lotniczym, ale również wzmocnimy atrakcyjność oferty komercyjnej LOT Flight Academy – mówi Rafał Milczarski, prezes zarządu LOT-u.

Inwestycja ma umożliwić utrzymanie uprawnień załóg w czasie ograniczonej siatki połączeń oraz podniesienie efektywności kosztowej szkoleń. Docelowo, dzięki stopniowo rozwijanej infrastrukturze centrum symulatorowego LOT planuje uzyskać samowystarczalność w obszarze szkoleń przenosząc je z Miami, Singapuru czy Zurychu do Warszawy.  

Centrum symulatorowe LOT już otwarte

– Uruchomione centrum symulatorowe LOT to kolejny, ważny krok w rozwoju LOT Flight Academy, która w ciągu ostatnich kilku lat wyrosła na wiodący ośrodek szkoleniowy pilotów. Dzięki udostępnieniu nowego obiektu oraz zaawansowanych technologicznie urządzeń wzmacniamy potencjał komercyjny akademii, jednocześnie optymalizując obszar szkoleniowy Polskich Linii Lotniczych LOT – mówi Maciej Wilk, członek zarządu LOT-u ds. operacyjnych.  

Docelowo baza szkoleniowa obiektu zostanie rozszerzona m.in. o symulatory typu full flight, zwłaszcza dla samolotów Boeing 787 Dreamliner. Oprócz symulatorów, centrum zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt pozwalający na prowadzenie kompleksowych szkoleń  dla personelu pokładowego, w tym urządzenia przeznaczone do awaryjnego otwierania drzwi samolotu (B787, B737 i EMB), treningu procedur przeciwpożarowych i obsługi pasażerów w kabinie. W ten sposób w perspektywie najbliższych lat przewoźnik zyska kompleksowe wyposażenie szkoleniowe, które nie tylko zabezpieczy wewnętrzne potrzeby LOT-u, ale również umożliwi wyjście z ofertą szkoleniową na rynek. Planowany horyzont czasowy dla instalacji kolejnych urządzeń to pierwszy kwartał 2022 roku.

-PLL LOT to siła doświadczenia i jakości pracy załóg. Jesteście Państwo ambasadorami Polski na całym świecie. Życzę, aby czas wychodzenia z pandemii był jednocześnie dla LOT-u czasem powrotu na ścieżkę szybkiego rozwoju – powiedział obecny na otwarciu obiektu Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

(wyk. zdj. i mat. LOT)

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.