Kierunki

Choroby z tropików

Coraz więcej Polaków podróżuje do krajów egzotycznych w Afryce, Azji i Ameryce południowej i środkowej. Rośnie też w Polsce liczba przypadków groźnych chorób przywleczonych zza granicy.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w roku 2015 zarejestrowano w Polsce 12 przypadków dengi, ale już w rok później aż 41. Przypadków malarii zanotowano 29, a w roku 2016 – 38, a do połowy lipca ub. roku już 43 przypadki przywleczonej ze świata tej groźnej choroby. Nie podjęcie szybkiego leczenia zagraża nie tylko długotrwałą chorobą, ale również życiu pacjentów. W przypadku malarii mamy dość wysoką śmiertelność. W dodatku jej obraz kliniczny coraz częściej odbiega od klasycznego, co utrudnia jej rozpoznanie przez samych pacjentów,

Jeśli po powrocie z tropików będziemy mieli podwyższoną temperaturę, objawy podobne do grypy, biegunkę, wysypkę itp. nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, i poinformować go o pobycie w krajach tropikalnych, co znacznie ułatwi diagnozę oraz skierowanie na odpowiednie badania. W tropikach występuje także dur brzuszny, WZW typu A, odra oraz choroby endemiczne.

Na koniec II kwartału 2017 r.: 378 poradni chorób zakaźnych, w tym 38 dla dzieci; 98 poradni chorób tropikalnych, w tym 5 dla dzieci; 34 poradnie chorób odzwierzęcych i pasożytniczych; 26 profilaktyczno-lecznicze (HIV/AIDS).

W Polsce jest sieć placówek leczenia chorób chorób tropikalnych. O swoim zdrowiu należy jednak myśleć nie tylko przed wyjazdem do krajów egzotycznych. Przed kupieniem biletu czy wycieczki warto zajrzeć na stronę: https://polakzagranica.msz.gov.pl oraz wybrać się profilaktycznie do lekarza już na kilkanaście tygodni przed podróżą. Niektóre zagrożenia wymagają bowiem szczepień trwających dosyć długo, oraz posiadania potwierdzającej je tzw. żółtej książeczki WHO. Warto też sprawdzić, czy mamy nadal aktualne szczepienie przeciwko tężcowi oraz czy było się dwukrotnie szczepionym przeciwko odrze.

Z podróży do krajów egzotycznych powinny rezygnować kobiety w ciąży, zaś w trakcie podróży oraz pobytu w nich każdy powinien przestrzegać elementarnych zasad higieny, odżywiania się i postępowania. Nie powinno się jeść surowych warzyw, surówek i owoców, których nie da się obrać ze skórki. Wodę powinniśmy pić tylko z pewnych źródeł, przede wszystkim szczelnie zakapslowaną. Nie powinno się jeść lodów, a pić drinków z lodem. Ze względu na wszechobecne pasożyty nie powinni się chodzić boso i kąpać się w jeziorach czy rzekach. Powinno się używać repelentów, po zmroku zakładać odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz spać pod moskitierami.

Panuje błędne przekonanie, że na choroby tropikalne najlepszy jest alkohol, co nie jest niestety prawdą, jak również to, że jeśli jedzie się w ten rejon na krótko i nie do dżungli, lecz do hotelu – to jest się bezpieczny. Niestety komary przenoszące malarię trafiają nawet do luksusowych hoteli.

Mieszkańcy naszego regionu nie są odporni na niektóre z chorób z krajów tropikalnych. Powinniśmy odpowiednio wcześnie przygotować się do wyjazdu z uwzględnieniem specyfiki zagrożeń występujących w poszczególnych krajach i regionach świata oraz z przestrzegać zasad prozdrowotnych. Na choroby tropikalne i zakaźne szczególnie narażone są dzieci.

Powinniśmy posiadać „żółtą książeczkę” przy wyjazdach do niektórych krajów, i nie odkładać niezbędnych szczepień na ostatnią chwilę. Warto też profilaktycznie zaszczepić się przeciwko wściekliźnie. Która u nas już niemal nie występuje, ale w wielu krajach stanowi problem.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.