Kierunki

Chorwacja-Riwiera Crikvenica: Tam, gdzie góry stykają się z morzem

Około 60 km od granicy ze Słowenią i 35 km od miasta Rijeka – w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Zatoki Kvarnerskiej – znajduje się Riwiera Crikvenica. Wchodzące w jej skład cztery miejscowości: Crikvenica, Selce, Dramalj i Jadranovo charakteryzują się bogatą roślinnością śródziemnomorską i pięknymi plażami.

Największym ośrodkiem jest Crikvenica, licząca 12 tysięcy mieszkańców.  Nazwa miasta pochodzi od chorwackiego słowa „crkva”, w miejscowym dialekcie „cirkva” oznacza kościół. Kurort Crikvenica znany jest jako miejscowość wypoczynkowa od końca XIX wieku. Ma zatem już ponad 130 lat tradycji w dziedzinie uzdrowiskowej.

Na wodach Adriatyku w pobliżu Riwiery Crikvenica często odbywają się regaty. Fot. WL

Morze i rowery

Z portu w Crikvenicy codziennie wyruszają statki w rejsy po Adriatyku. Turyści mogą dotrzeć m.in. na wyspę Krk, podziwiając przy okazji przepiękny morski krajobraz. Co ciekawe, w 1959 roku uruchomione zostało pierwsze na obszarze Chorwacji (ówczesna Jugosławia) połączenie promowe, łączące Crikvenicę z wyspą Krk. Jeszcze większym udogodnieniem stał się most łączący kontynentalną część północnej Chorwacji z wyspą Krk o długości 390 metrów, który został otwarty w 1980 roku.

Plaże Riwiery Crikvenickiej – piaszczyste i żwirowe – fascynują swoim wyglądem. Niektóre są duże, takie jak miejska plaża w Crikvenicy, ciągnąca się na przestrzeni kilometra, a jeszcze inne – niewielkie, bardzo kameralne. Funkcjonuje tutaj także plaża dla psów…

W Crikvenicy można wybrać się na plażę z psem. Fot. WL

Riwiera Crikvenica to nie tylko wodne atrakcje. Dużą popularnością cieszy się zarówno jazda na rowerze, jak i piesze wędrówki po górskich szlakach. W okolicy wyznaczonych jest  ponad 300 km tras, tzw. single tracków.

W górzystym terenie dużą popularnością cieszą się rowery w wersji E-bike, czyli rowery elektryczne. Fot. WL.

Urozmaiceniem wypoczynku może być rowerowa wyprawa na półwysep Kačjak. Trasa wiodąca pod górę ma swoje zalety – pozwala na podziwianie malowniczego krajobrazu, w którym dominuje błękit Morza Adriatyckiego.  Wybierając się na pieszą wędrówkę w głąb lądu można zobaczyć ruiny dawnego zamku oraz Śródziemnomorski Labirynt Miłości, stworzony z 400 krzewów laurowych.

Wśród wielu sportowców, którzy odwiedzają klinikę Terme Selce jest znanych chorwacki piłkarz Luka Modrić. Fot. WL

Nadmorski kurort turystyczny odznacza się łagodnym i zdrowym klimatem. Wynika to z faktu, że zdrowe morskie powietrze harmonijnie splata się z górskim. Na początku XX wieku Riwiera Crikvenica została uznana za uzdrowisko i oazę zdrowia. I tak jest do dzisiaj. Bywają tu artyści, pisarze i znani sportowcy.

Wielu z nich leczy schorzenia lub kontuzje w klinice Terme Selce (www.terme-selce.hr), która specjalizuje się m.in w medycynie sportowej. Przyjeżdżają tam znani piłkarze, koszykarze i narciarze.

Crikvenica to ważny ośrodek uzdrowiskowy, w skład którego wchodzą sanatoria, świadczące swoim gościom szeroki wachlarz programów zdrowotnych, w tym inhalacje z wykorzystaniem morskiej wody. Crikvenica słynie z leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, takich jak astma, zapalanie zatok i inne. Takie zabiegi wykonywane są m.in. w centrum medycznym Thalassotherapia Crikvenica (www.thalasso-ck.hr) 

Zabiegi inhalacje odbywają się z użyciem wody morskiej. Fot. Materiały prasowe

Riviera Crikvenica posiada 25 tysięcy miejsc noclegowych. Są tutaj hotele o różnym standardzie. Zaletą wielu z nich są pokoje z widokiem na morze. Możliwe są też noclegi w pensjonatach, prywatnych domach i na kempingach.

Widok na Adriatyk z hotelu „Katarina” w miejscowości Selce. Obiekt posiada zewnętrzny kompleks basenowy. Fot. WL

„Jadran” – Adriatyk

Obszar północnego Adriatyku słynie z połowów tuńczyka. Tradycje rybołówstwa  można poznać w miejscowości Jadranovo, gdzie znajduje się niewielkie muzeum, poświęcone tej profesji. Obok znajduje się tzw. tunera, czyli wysoka drabina, stojąca pod skosem nad wodą, z której obserwowano stado tuńczyków zbliżające się do zatoki. Dodajmy, że „Jadran” to po chorwacku Adriatyk.

W ostatni tydzień sierpnia odbywa się Fisherman’s Week, czyli Tydzień Rybaka. Fot . Materiały prasowe

Nic zatem dziwnego, że w chorwackiej kuchni dominują śródziemnomorskie smaki, a na stołach królują ryby. We wszystkich restauracjach, zwłaszcza tych z tradycyjnymi potrawami, można delektować się rybnymi specjałami. Oprócz niezwykle popularnego tuńczyka serwowane są także inne ryby, takie jak dorada i leszcz. A na deser warto zamówić słynny tort Frankopan – przygotowany wedle receptury pochodzącej z 1686 roku. Nazwa smakołyku pochodzi od Frankopanów, czyli rodu książęcego, który przez wieki panował w tej części Chorwacji.

Słynny chorwacki deser o nazwie Frankopan, Fot. Materiały prasowe

Riwiera Crikvenica zachwyca pięknymi krajobrazami. Fot. Materiały prasowe

Z portu w Crikvenicy wypływają statki na wyspę Krk. Fot. materiały prasowe

W okolice Crikvenicy najszybciej dotrzemy samolotem. Turyści  z zachodniej i południowej Polski mogą skorzystać z połączeń linii Ryanair (Poznań-Zadar i Kraków-Zadar), które funkcjonują w sezonie wiosenno-letnim dwa razy w tygodniu (do października). Bilety można kupić już za 85 zł (lot w jedną stronę).Odległość z lotniska w Zadarze do wybrzeża Riwiery Crikvenica wynosi około 200 km. Na terenie lotniska w Zadarze działa kilka wypożyczalni samochodów. Pomiędzy Zadarem a Crikvenicą bardzo dobrze działa komunikacja autobusowa.

 

O autorze

Wojciech Lubiński

Dziennikarz i producent telewizyjny. Były pracownik „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu Sportowego”. Współpracował także z innymi ogólnopolskimi tytułami prasowymi oraz z Programem III Polskiego Radia. Współtwórca cyklu programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej: ”Turystyczna Jazda” i „Zimowa Jazda”, emitowanych w TVP3 i TVP Polonia.