Kierunki

Chorwacja – Vinodol i Riwiera Novi Vinodolski: Turystyka z długą historią

Podróżując wzdłuż wybrzeża Zatoki Kvarnerskiej warto zobaczyć urzekającą dolinę Vinodol – otoczoną stromymi wzgórzami oraz wybrzeże Riwiery Novi Vinodolski z malowniczą wysepką – San Marino. 

Novi Vinodolski. Fot. materiały prasowe

Centrum miasta. Fot. materiały prasowe

Miasto Novi Vinodolski położone jest przy głównej drodze, ok. 40 km od Rijeki, jadąc na południe Chorwacji. W centrum informacji turystycznej możemy pobrać profesjonalnie opracowane przewodniki i mapy, uzyskamy tam także cenne wskazówki dotyczące zwiedzania miasta i okolicy. W Novi Vinodolski znajdują się wspaniałe zabytki, takie jak m.in. 36-metrowa wieża kościoła św. Filipa i św. Jakuba, zamek Frankopanów, mury rzymskiej fortecy, biblioteka z 1845 roku, a także muzeum i galeria, w której można zobaczyć najstarsze elementy folkloru Novi Vinodolski.

Atrakcje Riwiery Novi Vinodolski

Stare miasto zachwyca wąskimi uliczkami i budynkami z kamienia. Miasto rozwija się turystycznie już od 1878 roku! Posiada bogatą infrastrukturę turystyczną oraz liczne obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe. Jednym z nich jest hotel, którego historia sięga 1892 roku. Obecnie – po renowacji – jest to nowoczesny obiekt z dużym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Z uwagi na wszelkie udogodnienia lubią w nim przebywać rodziny z dziećmi.

Widok na Novi Vinodolski i Hotel Lišanj. Obiekt posiada baseny i własną plażę. Fot. Materiały prasowe

Szczególną zaletą miasta Novi Vinodolski jest położenie – na samym brzegu Morza Adriatyckiego. Funkcjonują tutaj dwie przystanie jachtowe. Oznaczona certyfikatem pięciu kotwic Marina Novi (www.marinanovi.hr) znajduje się w samym centrum miasta – w sąsiedztwie Zatoki  Kvarnerskiej. To dobre miejsce startowe do podróży jachtowych po Adriatyku i na chorwackie wyspy. Marina posiada ponad 240 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu, a świetnie przygotowana infrastruktura sprzyja zainteresowaniu nie tylko chorwackich żeglarzy. Obiekt posiada także restaurację i trzy apartamenty.

Marina Novi. Fot. materiały prasowe

Z kolei Marina Mitan (www.mitanmarina.compołożona jest we wschodniej części Riwiery Novi Vinodolski. Obiekt cieszy się dużą popularnością wśród chorwackich i zagranicznych żeglarzy. Stoją tu obok siebie zarówno wspaniałe i luksusowe jachty, jak i małe łódki, a zlokalizowana na nabrzeżu stacja paliw umożliwia bezpieczne tankowanie paliwa. Z przystani żeglarskiej Mitan można wybrać się w podróż jachtem na przykład na oddaloną o kilka kilometrów wyspę Krk.

Marina Mitan. Fot. materiały prasowe

Znacznie bliżej wybrzeża położona jest malownicza wysepka z gotyckim kościółkiem, zwana San Marino.

Na wysepce San Marino odbywają się śluby. Fot. materiały prasowe

W restauracjach regionów: Vinodol i Novi Vinodolski dominują śródziemnomorskie smaki z przewagą rybnych specjałów. Oprócz niezwykle popularnego tuńczyka serwowane są także inne ryby, takie jak chociażby dorada i leszcz.

Dorada – znana w rejonie Riwery Novi Vinodolski jako „orada” – zaliczana jest do grupy ryb białych. Fot. WL

 

Wyprawa w górskie tereny

Vinodol zachwyca pięknym krajobrazem. Fot. WL

Zaledwie 10 km od morza – sąsiadując z Riwierą Novi Vinodolski – leży Vinodol – urzekająca dolina, otoczona stromymi wzgórzami, które pokryte są gęstą zielenią. Spacer w okolicach jeziora Tribaljsko, zwiedzanie zamków książąt Frankopanów oraz podziwianie krajobrazu z licznych punktów widokowych dają wyjątkową okazję obcowania z naturą. Vinodol – z takimi miasteczkami jak np.: Bribir, Tribalj i Drivenik – słynie z turystyki. Znajduje się tutaj 250 domów na wynajem, które – zgodnie z lokalnym zwyczajem – zbudowane są głównie z kamienia.

Jeden z domów do wynajęcia. Fot. WL

Przykładem budynku z kamienia jest wyjątkowy i kameralny hotel – Balatura w Tribalj, którego mury powstały w XVII wieku. Aż do początków XXI wieku był to zwykły dom, zamieszkiwany przez rodzinę obecnego właściciela. Po rekonstrukcji powstał tu jedyny wegetariański Etno-hotel w Chorwacji.

Etno-hotel Balatura jest miejscem spotkań pisarzy z różnych krajów, w tym także z Polski. Fot. WL

W pobliskiej miejscowości Grižane urodził się najwybitniejszy na świecie miniaturzysta epoki renesansu Juraj Klović. Zasłynął on jako iluminator wielu ówczesnych dzieł. Od kilku lat w Grižane działa niewielkie muzeum poświęcone twórczości tego artysty.

Muzeum nosi nazwę Kuća Klović – w tłumaczeniu z chorwackiego: Dom Klovića. Fot. WL

Wino z winnicy Pavlomir. Fot. WL

Podróżując z doliny Vinodol w stronę riwiery Novi Vinodolski warto zatrzymać się w miejscowości Pavlomir, gdzie kultywowana jest tradycja produkcji wina. Tereny te – już od starożytności – słyną z winnic. Dobre położenie i odpowiednie nasłonecznienie sprzyja uprawie winorośli. Wina powstają w rodzinnych winnicach i są wytwarzane przez doświadczonych winogrodników. Turyści przejeżdżający przez Pavlomir mogą zajrzeć do sklepu z lokalnymi produktami i winem oraz mogą udać się do restauracji na degustację miejscowego wina. 

 

Winnica Pavlomir zajmuje powierzchnię 30 hektarów. Fot. materiały prasowe

Liczne trasy rowerowe przyciągają cyklistów. Fot. WL

Do regionów: Vinodol i Riwera Novi Vinodolski najszybciej dotrzemy samolotem. Turyści  z zachodniej i południowej Polski mogą skorzystać z połączeń linii Ryanair (Poznań-Zadar i Kraków-Zadar), które funkcjonują w sezonie wiosenno-letnim dwa razy w tygodniu (do października). Bilety można kupić już za 85 zł (lot w jedną stronę). Odległość z lotniska w Zadarze do wybrzeża Riwiery Novi Vinodolski wynosi około 200 km. Na terenie lotniska w Zadarze działa kilka wypożyczalni samochodów. Pomiędzy Zadarem a miastem Novi Vinodolski bardzo dobrze działa komunikacja autobusowa.

 

O autorze

Wojciech Lubiński

Dziennikarz i producent telewizyjny. Były pracownik „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu Sportowego”. Współpracował także z innymi ogólnopolskimi tytułami prasowymi oraz z Programem III Polskiego Radia. Współtwórca cyklu programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej: ”Turystyczna Jazda” i „Zimowa Jazda”, emitowanych w TVP3 i TVP Polonia.