Kierunki

Co warto zobaczyć podczas krótkiego pobytu na Malcie?

Podczas kilka godzin pobytu na Malcie musisz odwiedzić Vallettę i Sliemę, aby porównać historyczne dzielnice z nowoczesną architekturą.

Podczas kilka godzin pobytu na Malcie musisz odwiedzić Vallettę i Sliemę, aby porównać historyczne dzielnice z nowoczesną architekturą.

Skorzystaj z Windy Barrakka
Barrakka Lift łączy Wielki Port z Górnymi Ogrodami Barrakka, która została uruchomiona w 2012 roku, zastępując poprzednią zbudowaną w 1905 roku i działającą do 1983 roku. Przespaceruj się po Ogrodach, poczekaj na salwy armatnie i zrób zdjęcie Wielkiemu Portowi na Malcie.

Spaceruj po Vallettcie
Stare miasto w stolicy Malty Vallettcie w 1980 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na historycznym obszarze znajduje się 320 zabytków. Jest to jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie, a stolica nazywana jest „muzeum pod gołym niebem”. Obowiązkowym punktem jest Konkatedra Św. Jana oraz Pałac Wielkich Mistrzów.

Promem do Sliemy
Aby odwiedzić Sliemę, najłatwiej to zrobić wsiadając na prom kursujący z Valletty przez Marsamxett Harbour. Podczas przeprawy można podziwiać panoramę Valletty i Fort Manoel na wyspie Manoel.
Sliema to wspaniały przykład małej wioski rybackiej, która zmieniła się w ekskluzywny letni kurort. Konkuruje ona z Vallettą o najlepsze miejsca zakupowe i restauracyjne. Pomimo tego, że obecnie jest nowoczesnym kurortem nadmorskim, wciąż można w niej spotkać tradycyjne maltańskie balkony i drewniane drzwi z dużymi kołatkami.

Ostatni przystanek – Valletta Waterfront
Zwiedzanie Malty zakończ na XVIII-wiecznej promenadzie Valetta Waterfront we Florianie. Początkowo otoczona była składami i magazynami, obecnie teren należy do maltańskiej firmy statków wycieczkowych Forni Cruise Passenger Terminal, ale można tam też znaleźć liczne sklepy i restauracje. Z promenady rozciąga się niesamowity widok na maltańskie Trójmiasto – Birgu, Bormlę i Islę.

Fot.: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.