Kierunki

UNESCO: Cuda Świata w Tarnowskich Górach

Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku – wyrobiska i szyby górnicze, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to 15. polski obiekt na liście i pierwszy z województwa śląskiego.

Pogórnicze zabytki Tarnowskich Gór zostały 9 lipca 2017 wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO! Decyzja zapadła podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Autorzy wniosku wymieniali 28 obiektów: pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku – kopalniane wyrobiska i szyby górnicze – system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego w Tarnowskich Górach, w Zbrosławicach i Bytomiu.
Traktuję ten wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako hołd dla wielu, wielu pokoleń tarnogórzan – powiedział burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech. – Jako hołd dla tych, którzy mozolnie kopali te komory i chodniki, zapewniając wodę nie tylko „białemu” Śląskowi, ale i znaczącej części „czarnego” Śląska, gdzie przy wydobyciu węgla dostarczano wodę z Tarnowskich Gór.
Zabytkowa Kopalnia Srebra jest jedyną w Polsce trasą turystyczną, wytyczoną w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Niewielki fragment dawnej kopalni srebra „Fryderyk” udostępniono zwiedzającym w 1976 r. Prawie 2-kilometrowa trasa turystyczna przebiega 40 m pod ziemią, a panująca w niej stała temperatura to 10 st. C. Zwiedzanie trwa około 90 minut. Zabytkową Kopalnię Srebra można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00, a w weekendy od 9.00 do 17.00.
Oprócz podziemnych korytarzy na powierzchni znajduje się muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych.
Zabytki Tarnowskich Gór są jednym z tzw. punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ang. European Route of Industrial Heritage, ERIH) – sieci łączącej ponad 850 europejskich obiektów dziedzictwa przemysłowego takich jak krajobrazy postindustrialne, nieczynne kompleksy przemysłowe czy pojedyncze zakłady. Główny szlak składa się z 78. punktów kotwicznych – w tym 7. w Polsce – obiektów dziedzictwa przemysłowego o szczególnym znaczeniu historycznym i potencjale turystycznym.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.