Wydarzenia w Turystyce

Czarnogóra otwarła granice dla turystów

1 czerwca Czarnogóra  otworzyła granice dla turystów z ponad 130 krajów. Rząd Czarnogóry oficjalnie potwierdził już 24 maja, że ich kraj jest pierwszym państwem w Europie, w którym nie odnotowano żadnego aktywnego przypadku koronawirusa.

Granice Czarnogóry są stopniowo otwierane za zgodą służb epidemiologicznych. W gronie krajów, których obywatele mogą je przekroczyć, znalazły się m.in. Chorwacja, Słowenia, Austria, Niemcy, Czechy, Węgry, Łotwa, Azerbejdżan, Luksemburg, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Izrael, Północna Macedonia, Irlandia i Finlandia. Jedynymi obostrzeniami, które będą obowiązywały, to zachowywanie dystansu i noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.
Željka Radak Kukavičić, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej, powiedziała: “Pomimo globalnego załamania branży turystycznej, spowodowanego zagrożeniem COVID-19, mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja zdrowotna na świecie ustabilizuje się. W Czarnogórze w pełni zostały wdrożone przepisy i środki, zalecane przez właściwe światowe organy ds. zdrowia. ”
Aktualnie podejmowane są kolejne kroki, by jak najszybciej umożliwić funkcjonowanie branży turystycznej w nowej rzeczywistości. Zostały opracowywane procedury, które będą stosowane w hotelach, restauracjach i na plażach, aby zapewnić turystom i mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo.

Dystans nad wodą
Nad wodą, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu mebli wypoczynkowych, zapewniona zostanie bezpieczna odległość między plażowiczami. Ponadto, w celu utrzymania najwyższego poziomu czystości, dostępne będą również detergenty, chusteczki i środki dezynfekujące. Dodatkowy monitoring jakości wody morskiej będzie przeprowadzany co 10 dni.
Turyści mają już do dyspozycji aplikację Montenegro Beaches na iOS, unikalną na skalę Europy. Zawiera ona bazę plaż i obiektów turystycznych, posortowanych według geolokalizacji użytkowników, dzięki czemu każdy, nawet w trybie offline, będzie mógł znaleźć najbliższe miejsce do bezpiecznego wypoczynku i informacje o tym, jak się do niego dostać. Odwiedzający dowiedzą się z niej także o jakości wody w danym miejscu, a nawet zapoznają się z ofertą restauracji do odwiedzenia po kąpieli, w których, dzięki aplikacji, można także zarezerwować zdalnie stolik.

Wczasy z naturą
Już wkrótce Narodowa Organizacja Turystyczna Czarnogóry zachęcać będzie do korzystania z uroków tego kraju, w którym można odpocząć w harmonii z naturą. Niedługo ruszy specjalnie przygotowana kampania z hasłem przewodnim „W bliskości z naturą”, w której podkreślone ma zostać piękno tamtejszych parków narodowych i atrakcyjne możliwości korzystania z lokalnej agroturystyki.
Željka Radak Kukavičić dodała: “Na mapie turystycznej Czarnogóra jest postrzegana jako bezpieczny kierunek. Wierzymy więc, że w nadchodzącym czasie, po zażegnaniu kryzysu zdrowotnego, będziemy mogli gościć nawet więcej turystów niż dotychczas. Mamy bardzo różnorodną ofertę wypoczynku, tak więc, liczymy szczególnie na tych turystów, którzy cenią aktywne wakacje.” 

Nie sprawdziła się niestety wiadomość podana wczoraj przez Narodową Organizację Turystyczną Czarnogóry, że pośród 130 krajów jest też Polska. Okazało się, że nasz kraj, który jeszcze kilka dni temu był na w/w liście, wypadł z niej. Państwa znajdujące się na rządowej liście musiały spełnić kryterium: 25 aktywnych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Turystyka jest główną gałęzią gospodarki w Czarnogórze i odpowiada za około 25 proc. PKB.
Pełna lista krajów, których obywatele mogą przyjechać i przebywać w Czarnogórze od 1 czerwca jest dostępna na stronie: https://www.ijzcg.me/me/novosti/covid-19-popustanje-mjera-u-medunarodnom-saobracaju
www.montenegro.travel 

Zdjęcia: Montenegro Travel

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.