Kierunki

Czechy: Dolina Kryształowa

Koronawirus jakby nieco odpuszczał. Można więc wybrać się na wycieczkę turystyczną po kraju lub za granicę, na przykład do Doliny Kryształowej słynącej z hut szkła i wytwórni biżuterii na północy Czech, w okolicach Liberca.

Rejon Gór Izerskich i Łużyckich, od Kamenickiego Šenova, przez Jablonné v Podještědí, aż po Desną i Turnov od stuleci słynie z produkcji dobrej jakości, pięknego szkła, szklanych koralików i biżuterii. Znajdziemy tu huty szkła, niektóre powstałe już w XVI wieku, jak również szkoły szklarskie, wytwórnie szkła i biżuterii i muzea szklarskie. Projekt Dolina Kryształowa łączy wszystkie te obiekty i proponuje turystom wstęp na jeden wspólny bilet.
Zwiedzając Dolinę Kryształową możemy podziwiać produkcję pięknych ozdób choinkowych, pracę szklarzy, szlifierzy szkła czy jubilerów w 28 miejscach na terenie północnych Czech, w rejonie Karkonoszy, Czeskiego Raju, Gór Izerskich i Łużyckich. Tygodniowy bilet wstępu kosztuje 250 koron, a za bilet rodzinny (2 osoby dorosłe plus maksymalnie 4 dzieci) zapłacimy 480 koron. Ceny promocyjne obowiązują do 15 września 2020 roku.
Najstarszą hutę szkła, działającą od roku 1712 do dziś, znajdziemy Harrachovie w Karkonoszach. Oprócz podziwiania zręczności szklarzy, możemy tu spróbować miejscowego piwa. W atmosferę Bożego Narodzenia, także latem, wprowadzi nas zakład produkcji ozdób choinkowych i pereł szklanych Ponikla. Piękna biżuteria powstaje w warsztatach w miejscowości Železný Brod.
Czeski Raj słynie z biżuterii z granatów. Zwiedzanie Turnova możemy rozpocząć od wizyty w galerii artystycznej Granát na rynku. Barokową uliczką dojdziemy następnie do Muzeum Czeskiego Raju, gdzie zobaczymy wystawę drogocennych kamieni z całego świata.
Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou otwiera w tym roku nową atrakcję w dobudowanej, nowoczesnej części budynku – wystawę WoW, czyli World of Wonders – Świat Cudów. Każdego roku w Jabloncu organizowana jest także największa w Czechach wystawa szkła i biżuterii „Kruche piękno“.

W Kunraticach koło Cvikova możemy obserwować pracę szklarzy w hucie pana Pačinka, jak również szklane ptaki i rośliny w przyległym szklanym ogrodzie. Kościół naprzeciwko huty kryje prawdziwy szklany skarb – setki wspaniałych żyrandoli, waz i innych przedmiotów wykonanych w tutejszej hucie. Wymowną ciekawostką jest kolekcja szklanych koronawirusów, która wyraża nadzieję, na odejście epidemii.
Na rynku w Novym Borze warto zobaczyć, zbudowany w zeszłym roku przez firmę Lasvit, Szklany Dom. Do niezwykłego budynku można zajrzeć w każdy piątek po południu. Po jego wnętrzu oprowadzą nas pracownicy firmy. Obowiązuje wstęp w ramach biletu do obiektów Doliny Kryształowej.
Malownicze miasta Nový Bor i Kamenický Šenov słyną z kilkusetletniej tradycji szklarskiej. Znajdziemy tu muzea szklarskie i duże firmy z tej branży. Z biletem wstępu do Doliny Kryształowej możemy zwiedzić nie tylko te największe zakłady szklarskie, na przykład w Lindavie (Lasvit Ajeto) i w Novym Borze (Novotny Glass), ale także małe pracownie szkła i biżuterii.
Informacje w języku polskim o Dolinie Kryształowej znajdziemy na stronie https://crystalvalley.cz/pl.

Zdjęcia: Czech Tourism

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.