Kierunki

Czerwińsk nad Wisłą ze statusem miasta

Czerwińsk nad Wisłą jest jedną z czterech miejscowości, które wraz z nadejściem 2020 roku otrzymały status miasta.

Czerwińsk nad Wisłą jest jedną z czterech miejscowości, które wraz z nadejściem 2020 roku otrzymały status miasta.

To przepiękne miasto, położone nad Wisłą, z pięknymi zabytkami i z fantastycznymi predyspozycjami do rozwoju – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas uroczystości związanej z nadaniem statusu miasta Czerwińskowi nad Wisłą.

W czwartek (2 stycznia br.) w siedzibie MSWiA akt nadania statusu miasta odebrał Marcin Gortat, burmistrz miejscowości. Podczas uroczystości wiceminister Maciej Wąsik przypomniał, że nadanie statusu miasta Czerwińskowi nad Wisłą jest właściwie przywróceniem tego statusu.

– To miasto historyczne, które utraciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Mam nadzieję, że dzięki zmianie statusu na miasto, usilnej pracy Pana Burmistrza i Rady Miejskiej, Czerwińsk nad Wisłą będzie takim mazowieckim Kazimierzem, bo ma do tego wszelkie predyspozycje.

Powyżej: Opactwo w Czerwińsku

– Z dumą mogę powiedzieć, że po 150 latach powracamy jako miasteczko na mapy administracyjne Polski. Dzieje się to wszystko dzięki ogromnej przychylności polskiego rządu. Bardzo za to serdecznie dziękuję, bo jest to niewątpliwie chwila historyczna, która na długie lata zostanie zapamiętana – powiedział Marcin Gortat, burmistrz Czerwińska nad Wisłą.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, z dniem 1 stycznia 2020 r. miastami stały się również: Lututów (w powiecie wieruszowskim, w województwie łódzkim), Piątek (w powiecie łęczyckim, w województwie łódzkim) oraz Klimontów (w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim).

Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Łącznie w Polsce są już 944 miasta.

Zdjęcia: Kolegiata w Klimontowie; Opactwo w Czerwińsku

Fot.: Grzegorz Micuła

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.