Kierunki

Czesi otwierają zamki i pałace

Od 25 maja turyści będą mogli odwiedzać czeskie zamki i w pałace, będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków. Pałacowe ogrody zostaną otwarte dla turystów już 11 maja. Wnętrza obiektów będzie można zwiedzać oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Obowiązywać będzie używanie maseczek, dezynfekcja rąk i utrzymywanie dystansu między zwiedzającymi. W zależności od wielkości obiektu, ustalona zostanie maksymalna liczba osób w grupie zwiedzających.

W ramach programu Narodowego Instytutu Zabytków, Śladami rodów szlacheckich, w tym roku zamki i pałace świętować będą Rok Wallensteina. Na gości czeka wiele imprez kulturalnych, szczególnie w rodowych siedzibach Wallensteinów, a więc między innymi w pałacach Mnichovo Hradiště i Duchcov.
Barokowy pałac Duchcov w Czechach Północnych związany jest z postacią słynnego uwodziciela Giacomo Casanovy, który pracował tu  jako bibliotekarz i podczas pobytu spisał swe wspomnienia. Pierwsza trasa zwiedzania o nazwie Wallenstein, prezentuje między innymi salę Wallensteinów z rodzinną galerią obrazów i wnętrze galerii pałacowej z dziełami Bartholomea Sprangera, Karla van Mandera, Václava Vavřinca Reinera czy Karla Škréty. Druga trasa o nazwie Casanova przybliża ciekawostki z życia w pałacu w okresie, kiedy zamieszkiwał go Giacomo Casanova.

Barokowy pałac Mnihovo Hradiště, ulokowany na zachodnim krańcu pięknej krainy Czeskiego Raju, kolejna wspaniała siedziba rodu Wallensteinów, zapozna zwiedzających z życiem szlachty w XVIII wieku. W tym czasie przewieziono tu z biblioteki w Duchcovie 22 tysiące tomów ksiąg, którymi opiekował się tam aż do swej śmierci Giacomo Casanova.
Pałac Valtice na Morawach Południowych otworzy w sezonie letnim nową trasę zwiedzania. Po remoncie zostanie udostępnionych turystom dziesięć pomieszczeń, między innymi wyposażone w zabytkowe meble apartamenty księcia Franciszka I Liechtensteina, ostatniego z książąt, którzy zamieszkiwali pałac.

Na zamku Zákupy w Czechach Północnych będzie można podziwiać wyjątkowe wyposażenie salonów cesarskich z połowy XIX wieku, między innymi papierowe tapety sprzed 160 lat, żyrandole, zasłony i oryginalne, stylowe meble. Na najmłodszych gości czeka specjalna trasa przestawiająca pokoje małych książąt i księżniczek oraz zabawki z XIX i XX wieku.
Późnogotycki zamek Kunětická hora w Czechach Wschodnich w pobliżu Pardubic, nazywany jest zamkiem Rumburaka, gdyż tam właśnie mieszkał bajkowy czarodziej.

Rokokowy pałac Nové Hrady, ulokowany w pobliżu miasta Litomyšl, otaczają piękne parki i ogrody. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji letnich. Nazywany bywa „Małym Schönbrunnem” lub „Czeskim Wersalem”. Możemy tu także zwiedzić stajnie pałacowe, gdzie hodowane są konie rasy Kińskich i muzeum cyklistyki w spichlerzu barokowym prezentujące prywatną kolekcję rowerów – największą w swoim rodzaju w środkowej Europie.

Czerwona Lhota, jeden z najbardziej bajkowych pałaców w Czechach, należy do ulubionych miejsc filmowców. Stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu w Czechach Południowych. Wzniesiony został w XV wieku jako zamek gotycki, podczas kolejnej przebudowy otrzymał charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa pałacu. Można tu zwiedzić ekspozycję poświęconą ostatnim właścicielom, książętom z rodu Schönburg-Hartenstein. W sezonie turystycznym będą dostępne także podziemia w tym trzy pomieszczenia wykute częściowo w skale. Warto zajrzeć do renesansowej kaplicy Najświętszej Trójcy stojącej na wzniesieniu w pięknym parku pałacowym. Możemy także wypożyczyć łódkę i wybrać się na przejażdżkę po otaczającym pałac stawie.

Średniowieczny zamek Bouzov, położony niedaleko Ołomuńca, oferuje kilka tras prezentujących pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne, elementy fortyfikacji i zaplecze techniczne, na przykład zabytkowe instalacje grzewcze i wodne. Dzieciom na pewno spodoba się wystawa Smoki i ich pogromcy, znajdująca się w podziemiach zamku.
Pałac Arcybiskupi w mieście Kroměříž, nazywanym Hanackimi Atenami, wraz z ogrodami Pałacowym i Kwiatowym,  znajduje się na liście UNESCO. W pałacu zobaczymy między innymi kolekcję obrazów środkowoeuropejskiego malarstwa z XV – XVIII wieku. Warto także odwiedzić pałacowe piwnice winne i spróbować win mszalnych. Tradycja ich produkcji sięga 735 lat. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 tysięcy litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów zamku gotyckiego z XIII wieku.

Baroko 2016 gigapixelově: Kroměříž – Květná zahrada

Wirtualne zwiedzanie czeskich zamków i pałaców jest dostępne na stronie:
https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/Virtualni-prohlidka
Więcej informacji o zamkach i pałacach oraz innych atrakcjach turystycznych Czech znajdziemy na stronie: www.czechtourism.com

Zdjęcia: Czechtourism

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.