Kierunki

Czeskie ozdoby świąteczne

Tradycja wykonywania ozdób świątecznych ze szklanych perełek w miejscowości Ponikla w północnych Czechach sięga początku XX wieku. Czechy złożyły wniosek o wpis tej unikalnej produkcji perełkowych dekoracji której tajemnicę zna tylko kilka osób. na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.


Pierwsza wzmianka o gminie Poniklá pochodzi z roku 1354. Od XVI wieku rozwijała się tu produkcja płócien lnianych. Z czasem w wielu chatach krosna zostały zastąpione stołami warsztatowymi, na których wydmuchiwano szklane perełki. Wytwórcy pereł zarabiali bowiem więcej, niż tkacze. Na początku XX wieku produkcją pereł w okolicy Poniklej trudniło się ponad 400 rodzin. Zdolny rzemieślnik potrafił wyprodukować w ciągu dnia nawet trzy i pół tysiąca perełek: podłużnych, okrągłych, małych i większych, z gładkiego i ząbkowanego szkła. Powstawały z nich naszyjniki, broszki, kolczyki czy ozdoby do strojów ludowych i kostiumów.
Z czasem perełki znalazły także inne zastosowanie: zaczęto wyrabiać z nich ozdoby świąteczne. Do pracy włączały się całe rodziny, od dzieci po dziadków. Perełki barwiono, posrebrzano, nadawano im najrozmaitsze kształty.
Ozdoby w Poniklej produkuje się do dziś tradycyjnymi metodami. Po stu latach nadal najbardziej popularnymi wzorami są te klasyczne, przede wszystkim gwiazdki. W ciągu roku powstaje tu około 150 tysięcy ozdób, według 20 tysięcy wzorów. Każda ozdoba jest oryginalna, w dziewięćdziesięciu procentach jest wykonana ręcznie.
W firmie Rautis goście mogą zapoznać się z procesem produkcji szklanych ozdób. Na gości czekają także warsztaty i sklep oferujący setki kolorowych, błyszczących cudeniek.


Więcej informacji: www.rautis

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.