Materiały Partnerów

Czeskie szkła marki Moser

Szklane dzieła sztuki z huty szkła Moser trafiały do rąk cesarzy i władców, polityków i celebrytów.

Z huty szkła Moser szklane dzieła sztuki trafiały do rąk cesarzy i władców, polityków i celebrytów.

W Czechach Moser ma cztery salony sprzedaży (w Pradze i w Karlowych Warach), ale produkty oferuje również w sklepach na całym świecie.
Huta specjalizuje się w produkcji wyrobów z kryształu bezołowiowego, który wyróżnia się połyskiem, blaskiem i twardością.

Szkło królów

Ludwig Moser, założyciel huty szkła, urodził się w Karlowych Warach. Jego rodzice prowadzili tam koszerną jadalnię i jako pierwsi Żydzi uzyskali zezwolenie na pobyt stały. Po studiach w Wiedniu Ludwig rozpoczął naukę u mistrza grawerowania na szkle Andreasa Mattoniego. Początkowo sprzedawał grawerowane pamiątki na ulicach Karlowych Warów, a po dwóch latach kupił warsztat grawerski i sklep. Sprzedawał grawerowane kieliszki, żyrandole, lustra i rozmaite drobiazgi. W jego wyrobach wkrótce zakochali się cesarze i królowie, emirowie i maharadżowie, politycy i celebryci na całym świecie.

Nadworny dostawca na dwór cesarski

Na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1873 roku Ludwig Moser został odznaczony medalem za zasługi, a także otrzymał tytuł nadwornego dostawcy wyrobów na wiedeński dwór cesarski. Szkło marki Moser stało się popularne, a do dobrego tonu należało posiadanie przynajmniej jednego dzieła tej marki.


Do Mosera po szkło i na kawę

Pierwsza wojna światowa i kryzys gospodarczy ograniczyły do minimum zainteresowanie dobrami luksusowymi. Rodzinie Moserów udało się opuścić Karlowe Wary przed nadejściem faszyzmu, a firma przetrwała II wojnę światową jako niemieckie przedsiębiorstwo państwowe. Piękne wyroby i niepowtarzalny klimat rzemiosła szklarskiego można podziwiać podczas zwiedzania huty Moser i muzeum w Karlowych Warach. Na gości czeka też kawiarnia i sklep z luksusowymi wyrobami szklanymi.


Inspiracja twórczością Alfonsa Muchy i Josefa Hoffmanna

Impulsem do powstania kolekcji wazonów Muchy była 160 rocznica narodzin słynnego czeskiego grafika i malarza Alfonsa Muchy. Miłośnicy jego dzieł mogą wzbogacić swoje zbiory o motywy secesyjne uchwycone w krysztale z kolekcji Hrabianka (po czesku Komtesa).


Wzorem dla grawerowanych dzieł sztuki był zbiór litografii Alfonsa Muchy z 1897 roku, przedstawiający cztery pory roku.
Kultową kolekcją symetrycznych wazonów w stylu Art Deco huta Moser upamiętnia 150 rocznicę narodzin Josefa Hoffmanna, architekta i wszechstronnego projektanta, którego prace charakteryzują czyste linie i geometryczne kształty. Każdy wazon z artystycznym grawerem firma produkuje w ilości zaledwie 30 sztuk.

Więcej na: www.moser.com/en
Informacje o Karlowych Warach i okolicach na: www.zivykraj.cz/en

Fot.: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.