Kierunki

Dookoła świata po Czechach

Wiele wskazuje, że Polacy swoje wojaże turystyczne zaczną od krajów sąsiednich, warto więc zaplanować podróż do naszych południowych sąsiadów zanim znów wyruszymy na zwiedzanie innych światowych atrakcji.
Chcesz zobaczyć wieże skalne bajkowej krainy Narnii, zwiedzić czeski Grand Canyon, dolinę Morawskiej Toskanii, lasy Czeskiej Kanady czy romantyczne ogrody małego Wersalu? Podczas wycieczki do Czech możesz odwiedzić miejsca, które przypominają dalekie, egzotyczne zakątki świata, nawiązujące nazwą do znanych destynacji.

Narodowy rezerwat przyrody Soos czeski Yellowstone 
Jedyny w swoim rodzaju w Europie rezerwat, znajduje się na zachodzie Czech, około 6 km od uzdrowiska Franciszkowe Łaźnie i 11 km od miasta Cheb. Leży na terenie dawnego, słonego jeziora, które następnie zmieniło się w torfowisko. Znajdziemy tu ślady działalności wulkanicznej – miniaturowe wulkany błotne. Wydobywająca się z nich bulgocąca gorąca woda robi niesamowite wrażenie. Okrężna trasa edukacyjna, wiodąca przez rezerwat, mierzy 2 kilometry i prezentuje wiadomości z dziedziny geologii, botaniki i zoologii. Wejście na teren rezerwatu znajduje się około 200 m od stacji kolejowej Novy Drahov. Trasa jest bez barier.
Slovo Soos pochodzi z miejscowego dialektu (chebsko-niemieckiego) i oznacza „mokradło“, „trzęsawisko“.

Zamek Vízmburk – podkarkonoskie Pompeje
Zamek Vízmburk należał do najstarszych siedzib szlacheckich we wschodnich Czechach. Jego sąsiedzi ze Śląska i Łużyc tak obawiali się bliskości potężnego zamku, że zdecydowali się kupć go i zburzyć. Pozostałości budowli odkrył w roku 1972, pod warstwą gliny o wysokości aż 8 metrów, archeolog Antonín Hejna.

Suchdolska Niagara w Skałach Broumovskich
Tak zwana Suchdolska Niagara jest najsłynniejszym i najłatwiej dostępnym wodospadem w Skałach Broumovskich. Składa się z dwóch stopni – dolny mierzy 2 m, a górny ponad 3,5 m. Wodpospad znajduje się na dolnym końcu wąwozu Hájkovy rokle.

Czeski Wersal
Pałac Nové Hrady w pobliżu miasta Litomyšl należy do nielicznych rokokowych budowli w Czechach. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji letnich. Nazywany bywa „Małym Schönbrunnem” lub „Czeskim Wersalem”.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria
Park Narodowy Czeska Szwajcaria – uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie leży przy granicy z Niemcami, która oddziela jednocześnie drugą jego część – Szwajcarię Saksońską. Przed milionami lat znajdowało się tu morze. Po jego ustąpieniu pozostał wyjątkowy krajobraz. Chociaż obszar ten jest najniżej położonym miejscem w Czechach, przypomina góry. Znajdziemy tu wysokie piaskowcowe ściany i wieże, bramy skalne, wąwozy i góry stołowe. To kraina sosnowych lasów i głębokich dolin, wśród których wznoszą się wieże, bramy, ściany i labirynty skalne. Wiele skał jest ostoją niezwykle cennych gatunków fauny i flory. Symbolem regionu jest Brama Pravčicka – największy most skalny w Europie. Jego wysokość wynosi 16 m, szerokość niemal 27 m. Doskonałym punktem wyjściowym na wycieczki do Bramy Pravčickiej jest, oddalona o 3 km, malownicza miejscowość Hřensko.

Czeska Syberia
Czeska Syberia leży na pograniczu środkowych i południowych Czech, między miastami Votice, Sedlec-Prčice i Táborem, na wysokości ponad 700 metrów n.p.m. Swą nazwę zyskała dzięki surowym warunkom klimatycznym. Zima trwa tutaj dłużej i temperatury są niższe, w porównaniu do innych regionów Czech.

Pałac Śląskie Rudoltice – śląski Wersal
Pałac Śląskie Rudoltice ulokowany jest w pięknej okolicy Jesioników. Czteroskrzydłowy, jednopiętrowy pałac barokowy należał do znaczących ośrodków kultury na Śląsku. Nazywany był śląskim Wersalem. Pałac otacza nieduży park ze stawem rybnym.

Jaskinia Postojna – największa jaskinia Czeskiego Raju
Największa jaskinia Czeskiego Raju znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Skały Klokočskie. W jaskini odkryto ślady kultury łużyckiej sprzed 1200 lat p.n.e. Nazwę swą otrzymała po największej słoweńskiej jaskini Krasu Dynarskiego.

Morawska Toskania To jedna z najbardziej fotogenicznych krain w Czechach. Długie pasy brązowo-zielonych pól ciągną się aż po horyzont. Malowniczą, pofałdowaną krainę południowych Moraw gdzieniegdzie zdobi samotne drzewo czy biała kapliczka. Fotograficy nazywają krainę w okolicach Kyjova Morawską Toskanią.

Południowoczeski Stonehenge – menhiry Holašovice
Wioska Holašovice w pobliżu Czeskich Budějovic, wpisana na listę UNESCO, oferuje także inną atrakcję turystyczną – kamienny krąg składający się z olbrzymich głazów. Emanuje on najsilniejszą energią spośród wszystkich tego typu kręgów kamiennych w Czechach, zbudowanych przez człowieka.

Czeska Kanada
Czeska Kanada leży na historycznej granicy Czech i Moraw, wzdłuż granicy z Austrią. Znajdziemy tu skarby przyrody: rozległe lasy, stawy rybne, granitowe skały. Najwyższym szczytem jest Vysoký kámen (738 m n.p.m.). Kraina jest ulubiona przez turystów pieszych i rowerzystów, a zimą także przez narciarzy biegowych. Stawy rybne latem służą do rekreacji i sportów wodnych.

Szumawski Everest
Osiem szumawskich szczytów mierzy łącznie 8848 m n.p.m., a więc dokładnie tyle, ile wynosi wysokość najwyższej góry świata Mount Everestu. W centrum informacji turystycznej w miejscowości Horní Plana można otrzymać specjalny paszport z wykazem ośmiu szczytów górskich Szumawy, które  powinien zdobyć każdy turysta.

Morawski Adriatyk
Zapora Vranovská o długości 30 km i powierzchni 762,5 ha leży w malowniczej dolinie pod pięknym barokowym pałacem Vranov nad Dyjí na południu Moraw. Dzięki ciepłej, czystej wodzie jest ulubionym miejscem do uprawiania sportów wodnych i kąpieli już od początku czerwca aż do połowy września. Zapora powstała w latach 1930 – 1933, często bywa nazywana „Morawskim Adriatykiem“. Rozpościera się od Vranova nad Dyjí na północy, aż po miejscowość Podhradí nad Dyjí na zachodzie.

Śląskie Lourdes                                                                                                                                                                                                                                               Na północny zachód od centrum miasta Frýdek-Místek, na niedużym wzniesieniu naprzeciwko placu Zámecké náměstí we Frýdku, stoi potężna późnobarokowa, dwuwieżowa budowla – Bazylika Nawiedzenia Marii Panny. Pod kaplicą św. Krzyża znajduje się krypta ze szczątkami członków hrabiowskiego rodu Pražmów. Pielgrzymi odwiedzają tę świątynię już od połowy XVII wieku, ze względu na cudowną, kamienną figurkę Marii Panny. Dlatego Frýdek nazywano śląskim Lourdes.

Morawski Wersal
W Vyškovie znajdziemy wiele zabytkowych kościołów, muzeów, i innych atrakcji turystycznych. Możemy tu zwiedzić na przykład muzeum lotnictwa, pałac z muzeum regionalnym, ratusz renesansowy z wieżą widokową, ZOO i mury miejskie. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z roku 1141. W XVI wieku Vyškov należał już do najważniejszych miast biskupstwa ołomunieckiego. Największy rozkwit przeżywał pod koniec XVII wieku za panowania biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Rozbudował on znacznie pałac, w którym powstała bogata galeria obrazów. Wokół budowli powstał piękny ogród. Do miasta przeniesiono także mennicę biskupią. Vyškov nazywano wówczas „Morawskim Wersalem”. W roku 1753 niemal całe miasto i pałac strawił pożar. Nowy etap rozwoju kulturalnego i gospodarczego miasta nastąpił w pierwszej połowie XIX wieku.

Południowoczeskie morze
Zapora wodna Lipno jest największym sztucznym jeziorem Czech. Woda z zapory zasila podziemną elektrownię. Jezioro, które powstało za tamą nazywane bywa „południowoczeskim morzem“. Jego długość wynosi 44 km, a szerokość nawet do 10 km (w miejscowości Černé w Pošumaví). Okolice jeziora należą do ulubionych miejsc wypoczynku. W lecie można tu jeździć na rowerze, rolkach, kąpać się, uprawiać windsurfing, jachting lub po prostu przyjemnie odpoczywać na jednej z plaż.

Czeska Troja 
W lesie na południu Czech, między miastami Slavonice i Stare Město pod Landštejnem, odkryto pozostałości średniowiecznej wioski Pfaffenschlag. Okolica była prawdopodobnie zasiedlona przez Słowian, ale pierwotne siedlisko zostało opuszczone w XII wieku. W XIII wieku, podczas kolonizacji pogranicza przez Przemysła Ottokara II powstała, na miejscu opuszczonej osady słowiańskiej, nowa wioska zwana Pfaffenschlag. W czasie wojen husyckich została spalona i nie była już odbudowana.
Obecnie można tu zobaczyć fundamenty wszystkich budynków, a w muzeum w Slavonicach prezentowane są znaleziska archeologiczne i makieta wioski.

Czeska Fudżi
Růžovsky vrch (619 m n.p.m.), najwyższa góra Parku Narodowego Czeska Szwajcaria nazywana bywa, ze względu na potężny kształt, Děčínską Fudżi. Nazwę tę nadał jej podobno słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, który często odwiedzał ziemie czeskie podczas swych podróży po Europie.

Morawska Amazonia
W najbardziej na południe wysuniętym zakątku Moraw, pośród gęstych lasów łęgowych, zbiegają się dwie rzeki Morawa i Dyja. W miejscu tym stykają się także granice Czech, Austrii i Słowacji. Kraina ta nazywana jest Morawską Amazonią, charakteryzuje się bowiem przepiękną, dziewiczą przyrodą i niezwykłą fauną.

Czeskie Merano
Okolice miasta Sedlec-Prčice (około 75 km na południe od Pragi) nazywano Czeskim Merano już od XIX wieku. Swym urokiem przypominają bowiem krainę rozciągającą się w pobliżu włoskiego miasta Merano. Czeskie Merano to piękna, szeroka kotlina przy górnym biegu Potoku Sedleckiego. Nazwę swą zawdzięcza profesorowi taborskiego gimnazjum, Václavowi Křížkovi. Podczas szkolnej wycieczki, zachwycił się on tutejszymi malowniczymi krajobrazami, które przypominały mu okolice leżącego w południowym Tyrolu miasta Merano. Nazwa nadana przez profesora przyjęła się i jest używana do dziś. Znajdziemy tu liczne trasy turystyczne. Teren jest pofałdowany, do najwyższych szczytów należą: Javorová skála (723 m n.p.m.), Vápenka (592 m n.p.m.), Větrov (640 m n.p.m.), Střezimíře i Čertovo Břemeno (715 m n.p.m.). Występują tu także liczne menhiry.

Zdjęcia: Czech Tourism

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.