Wydarzenia w Turystyce

Droga Krzyżowa – Wielkanocne Misterium Męki Pańskiej

Misteria pasyjne odtwarzające ostatni tydzień życia Chrystusa są w wielu krajach nieodłącznym elementem obchodów Wielkiego Tygodnia a udział w nich niemałym wyróżnieniem i zaszczytem. Słyną na cały świat wspaniałe procesje w Sewilli, Murcji, Maladze i innych miastach Hiszpanii, znane jest szeroko widowisko pasyjne we włoskim miasteczku Sordovello, czy bawarskim Oberammergau, gdzie w gigantycznym przedstawieniu odtwarzanym co dziesięć lat bierze udział kilkaset osób.

Widowiskowe, teatralne przedstawianie Męki Pańskiej nie jest oderwaniem od przeżyć religijnych. Przedstawienie tragedii Golgoty jest pewną formą ewangelizacji. Przedstawienie ostatnich godzin życia Jezusa przypomina o tym zdarzeniu, ale przede wszystkim dostarcza wzruszeń i ułatwia przeżycia religijne. Obecnie w Europie i na świecie jest wiele przedstawień Męki Pańskiej.

Także i w Polsce tydzień poprzedzający Wielkanoc obfituje w widowiska religijne. Najsłynniejsze jest Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej koło Wadowic o liczącej już ponad trzy stulecia tradycji, odgrywane przez kolejne dni Wielkiego Tygodnia na oczach tysięcy pielgrzymów przybywających tu dla wzięcia udziału w tym misterium.
Misteria pasyjne można zobaczyć w Polsce jeszcze w wielu miejscach w Kalwarii Pacławskiej, Górze Kalwarii na Mazowszu, w Poznaniu na Cytadeli, w Świętokrzyskim Szydłowie, Czerwińsku nad Wisłą i in.

Misterium w Kalwarii Pacławskiej
Na południe od Przemyśla, przy samej granicy z Ukrainą leży klasztor franciszkanów ufundowany przez Andrzeja Maksymiliana Fredrę w 1665 roku – obecnie Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na szczycie góry o wysokości 465 m n.p.m. stoi kościół, klasztor franciszkanów oraz dom pielgrzyma. W Wielkanoc odbywa się tu Misterium Męki Pańskiej. Od ćwierci wieku przy barokowych kaplicach upamiętniających stacje męki Jezusa odtwarza na są wydarzenia sprzed prawie dwóch tysięcy lat. Sanktuarium nie ogranicza się tylko do świątyni i klasztoru, ale rozciąga się na okoliczne wzgórza i doliny, lasy i łąki.
Kalwaria ma swoje kilkuwiekowe tradycje. Samo powstanie sanktuarium było dyktowane chęcią „przeniesienia” Jerozolimy do Polski, tak aby i u nas można było chodzić po ścieżkach Pańskich, podobnie jak w Jerozolimie.
Tutaj tak jak i w innych miejscach odtwarzane są ostatnie dni życia Zbawiciela opisane w Nowym Testamencie. Jezus spożywa z uczniami Ostatnią Wieczerzę, modli się w ogrodzie Getsemani, jest ujęty na skutek zdrady Judasza, uwięziony, osądzony i skazany na śmierć przez Piłata a następnie wędruje długą drogą pod górę z krzyżem na ramionach pośród pięknego karpackiego krajobrazu na Golgotę, gdzie następuje ekspresyjne ukrzyżowanie, zdjęcie z krzyża i złożenie do grobu.
Misterium pasyjne w Kalwarii odprawiane jest w czasie Wielkiego Tygodnia. W Niedzielę Palmową triumfalna procesja z Jezusem, a następnie w sanktuarium po Mszy św. udział w nabożeństwie pasyjnym Gorzkich Żali. Misterium Wielkiego Czwartku – Ostatnią Wieczerzę kończy Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. Procesja Wielkiego Piątku kończy się obrzędem ściśle liturgicznym na ten dzień dla całego Kościoła. Pielgrzymi muszą pokonać wiele trudności wędrując z Jezusem po Drodze Krzyżowej. Aktorzy odgrywający role Jezusa, apostołów i rzymskich żołnierzy idą razem w tłumie po wzgórzach i bezdrożach doliny Wiaru, który odgrywa tutaj rolę Cedronu i biorą udział w ostatnich godzinach życia Jezusa. Wszystko to takie dalekie od wygodnego oglądania misterium pasyjnego w teatrze. Pielgrzymi aktywnie uczestniczą w Męce Chrystusa. Poprzez uczestniczenie w misterium i oglądanie „na żywo” scen Męki Pańskiej pielgrzymi lepiej rozumieją to co wydarzyło się przed prawie dwoma tysiącami lat w dalekiej Jerozolimie. Stąd udział w Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej rozbudza i umacnia swoje przeżycia religijne. Misterium pasyjne nie jest bowiem celem samym w sobie. Ma ono ułatwić przeżywanie i zgłębianie tajemnic Męki Pana. Kilkugodzinny spektakl rozpoczyna się przy „Domku Matki Bożej”. W Wieczerniku przypominane są wydarzenia związane z Ostatnią Wieczerzą. Później akcja przenosi się na „Gradusy”, gdzie rozpoczyna się zasadnicza część kalwaryjskiego misterium – „Pójdziesz na krzyż”. W widowisku bierze udział około 70 wykonawców wcielających się w postacie misterium, mieszkańców Kalwarii Pacławskiej i okolicznych miejscowości. Na Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej co roku przybywa coraz więcej pielgrzymów z Polski, a także z Ukrainy. Krzyż waży ponad 20 kilogramów W trakcie trwającego trzy godziny widowiska, aktorzy i pielgrzymi pokonują ponad 1,5 km przez wzgórza, polany i las. Wydarzeniu przyglądają się pielgrzymi, przybyli z okolicy towarzyszący Jezusowi w jego ostatniej drodze.
Misterium organizują od blisko ćwierćwiecza ojcowie franciszkanie z tutejszego klasztoru, którzy tutaj mają również swój dom formacyjny – nowicjat. Pierwsze odbyło się w 1995 r. Z biegiem lat w Misterium angażowali się mieszkańcy coraz większej ilości okolicznych miejscowości.
Przy otaczających sanktuarium ścieżkach w dolinie rzeki Wiar znajduje się 41 kapliczek oraz krzyż, które służą rozważaniu tajemnic Męki Pańskiej, oraz tajemnic związanych z życiem Matki Bożej (Zaśnięcia, Pogrzebu i Wniebowzięcia). W czasie odpustu odprawiane są tu specjalne nabożeństwa, zwane „dróżkami”.


Zdjęcia: Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.