Kierunki

Dubai – walka z koronawirusem

Dubai skutecznie walczy z koronawirusem. Do końca marca zamierza zaszczepić połowę swoich obywateli. Przygotowuje się w ten sposób do powrotu masowej turystyki oraz największego wydarzenia gospodarczego na Świecie wystawy EXPO 2020 przełożonej o rok ze względu na pandemię.

„Dubaj ma jasny plan walki z koronawirusem. Ogłosiliśmy lockdown tylko wtedy, kiedy było to konieczne. Odkąd znieśliśmy obostrzenia, uważnie śledzimy sytuację. Wszelkie organy w Dubaju ściśle ze sobą współpracują, analizując dane liczbowe. Nie musimy zwiększać ograniczeń, jeśli są one skuteczne i zgodne z przepisami” powiedział Helal Saeed Al Marri, dyrektor generalny Departamentu Turystyki, Handlu i Marketingu. Podkreśla też, że wszystkie decyzje związane z walką z Covid-19 są podejmowane wspólnie przez dubajskie organy ds. zdrowia publicznego i środowisko naukowców.

„Musimy zwracać uwagę przede wszystkim na dane liczbowe. Ilu turystów przyjechało do Dubaju? Słyszymy informacje, które nie są do końca prawdziwe. W lipcu przyjechało 40 tys. turystów, natomiast w grudniu – 560 tys. Może się wydawać, że to dużo, jednak zwykle co roku w grudniu Dubaj odwiedzało 1,5 miliona turystów. Zatem jest to zaledwie jedna trzecia. Ponadto, działające podmioty podlegają ścisłym kontrolom. Na przełomie grudnia i stycznia w związku z naruszeniem przepisów zamknięto 25 lokali. Podeszliśmy do sytuacji z dużą rozwagą, jednak uważamy, że mimo pandemii powinniśmy pracować, a nie zamykać się. Dbać o bezpieczeństwo wszystkich i ściśle współpracować z różnymi branżami, aby przestrzegać ustalonych protokołów sanitarnych”.

Na początku tego tygodnia w Dubaju wprowadzono nowe restrykcje mające pomóc w opanowaniu pandemii, między innymi zamknięcie pubów i barów, zwiększenie liczby testów PCR dla podróżnych oraz większe obostrzenia związane z organizowaniem eventów i prywatnych imprez.

„Statystyki zachorowań są bezpośrednio związane z przestrzeganiem przepisów. Kiedy 98%-99% osób stosowało się do wytycznych sanitarnych, nie zaobserwowaliśmy wzrostu zachorowań. Kiedy liczba ta spadła o 45 punktów procentowych, liczba zachorowań wzrosła. Dzięki temu wiemy, że postępujemy właściwie. Obostrzenia są konieczne i musimy zadbać o to, by były przestrzegane. Potem będziemy mogli odetchnąć z ulgą”.

Dubaj jest gotowy na organizację Expo2020, które rozpocznie się 1 października 2021 r.

Zjednoczone Emiraty Arabskie przodują wśród państw pod względem liczby zaszczepionych osób, dzięki czemu nowych przypadków zachorowań jest zdecydowanie mniej. We wtorek (2 lutego) liczba zachorowań na Covid-19 w ZEA wyniosła 309 649, liczba ozdrowieńców wzrosła do 285 201, a 866 osób zmarło.

Do czwartego kwartału 2021 r. Dubaj planuje zaszczepić wszystkich dorosłych mieszkańców emiratu. Dr Amer Sharif, szef Dubai’s COVID-19 Command and Control Centre, dziękuje mieszkańcom za wielkie zainteresowanie programem szczepień „Widzieliśmy wielki, pozytywny odzew społeczności Dubaju na naszą kampanię szczepień. Chciałbym podziękować za to poczucie odpowiedzialności.” Do końca marca 2021 r. Dubaj planuje zaszczepić 50% mieszkańców. „Jesteśmy jednym z wiodących krajów na świecie, które rozwijają program szczepień” podreśla Sharif.
Emirat obecnie szczepi szcepionkami Sinopharm, Pfizer-BioNTech i Oxford-AstraZeneca. Wciąż testowane są nowe szczepionki.

„Dubajski system opieki zdrowotnej jest w stanie przyjąć wszystkich pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji. Zawdzięczamy to współpracy sektora publicznego i prywatnego. Naszą strategią na walkę z COVID-19 jest znalezienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem naszych mieszkańców, a ich dobrobytem społecznym i równowagą ekonomiczną” dodaje Sharif.

all-inclusive.com

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.