Kierunki

Dubaj na liście „Best in Travel”

mirat Dubaju znalazł się na liście „Best in Travel”, czyli w rankingu najlepszych kierunków do odwiedzenia w 2020 r., tworzonych corocznie przez Lonely Planet.

Emirat Dubaju znalazł się na liście „Best in Travel”, czyli w rankingu najlepszych kierunków do odwiedzenia w 2020 r., tworzonych corocznie przez Lonely Planet.

Issam Kazim, dyrektor generalny Dubai Corporation for Tourism and Commerce Marketing podkreśla, że „wyróżnienie Dubaju na liście Lonely Planet to zasługa dynamicznej rozwijającej się oferty turystycznej. Emirat dąży do tego, aby stać się najczęściej odwiedzanym miastem na świecie”.

Tom Hall, wiceprezes Lonely Planet uzasadnia wybór Emiratu: „Dubaj słynie z tworzenia zapierających dech w piersiach atrakcji, które zachwycają cały świat. Dodatkowo przed Expo 2020, rozszerza swoją ofertę o perełki takie jak diabelski młyn Ain Dubai, Muzeum Al Shindagha czy Centrum Sztuki Jameel”. Emirat jest idealnym kierunkiem na krótki city break, rodzinne wakacje czy romantyczną wycieczkę.

Główne atrakcje w 2020 r. wytypowane przez Lonely Planet.

• Dubaj będzie gospodarzem pierwszego Bliskim Wschodzie Expo, w którym przewiduje się, że weźmie udział 25 milionów odwiedzających (od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r.).
• Muzeum Przyszłości przedstawia przyszłość nauki i technologii. Wyglądem przypomina pierścień zapisany arabską kaligrafią. Okrągły kształt symbolizuje ziemię i niebo. Pusta przestrzeń w środku to to, co nieznane.
• Kolejną atrakcją jest najwyższy na świecie diabelski młyn Ain Dubai na wyspie Bluewaters. Z wysokości 250 m będzie można podziwiać Zatokę Perską i największe atrakcje Emiratu: Burj Al Arab, Palm Jumeirah i Burj Khalifa.

Sztuka i kultura
• Al Seef to zupełnie nowe nadbrzeże, zlokalizowane w zabytkowej dzielnicy Dubaju, obfitujące w butikowe hotele, sklepy z pamiątkami i liczne restauracje. Nawiązuje ono do historii Dubai Creek, czyli Kanału Dubajskiego, który pierwotnie był miejscem połowu pereł.
• Aby poznać historię Dubaju należy wybrać się do interaktywnego Muzeum Al Shindagha, które przedstawia Emirat jako małą wioskę rybacką oraz do Muzeum Dubaju, znajdującego się w jednej z najstarszych budowli miasta – Forcie Al Fahidi.
• Malownicze suki (targowiska) w Starym Dubaju wciąż pełnią ważną rolę w codziennym życiu mieszkańców Emiratu. Warto przespacerować się po Spice Souk pełnym ziół i przypraw, Gold Souk, w którym można znaleźć najpiękniejsze wyroby jubilerskie, Perfume Souk, aby odkryć arabskie aromaty i Textile Souk w celu kupienia najlepszej jakości tkanin.
• Meczet Jumeirah oraz pobliskie minarety stanowią doskonałą okazję do zapoznania się ze sztuką islamu.
• Nowo otwarte Centrum Sztuki Jameel (Jameel Arts Centre) tworzy 10 galerii rozlokowanych na trzech piętrach – połączonych dziedzińcami, tarasami i pustynnymi ogrodami.
• Miłośnikom kuchni polecamy spacer krętymi, bocznymi uliczkami Starego Dubaju wraz z ekipą Frying Pan Adventures.

Symbole Dubaju

• Burj Khalifa jest nieodłącznym elementem panoramy miasta. Najwyższy budynek na świecie ma wysokość 828 metrów i 162 piętra. Połączony jest z największym na świecie centrum handlowym Dubai Mall.
• Burj Al Arab to budynek, którego kształt przypomina rozpostarty żagiel. Jest on najbardziej luksusowym hotelem na świecie i jedną z głównych ikon architektonicznych Dubaju.
• Madinat Jumeirah przypomina arabską cytadelę. W środku znajdują się trzy butikowe hotele, kilka restauracji oraz sklepy. Przez cytadelę przepływa sztuczna rzeka, którą można przepłynąć tradycyjnymi arabskimi łódkami – abrasami.

Atrakcje na powietrzu

• Warto odwiedzić także tętniące życiem nadmorskie promenady. Szczególnie La Mer i Kite Beach, wzdłuż których zlokalizowane są lokale rozrywkowe oraz obiekty sportowe. Emirat jest globalnym węzłem przesiadkowym dla pasażerów z Europy, Azji i Afryki co sprawia, że miasto to jest dla każdego na wyciągnięcie ręki.

Więcej na: https://www.lonelyplanet.com/best-in-travel

Fot.: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.