Kierunki

Dubaj – relaks w czasie pandemii

Nastały tak dziwne i nieprzewidywalne czasy, że normalny odpoczynek czy relaks w czasie pandemii jest prawie niemożliwy. Okazuje się, że są nieliczne miejsca gdzie już teraz można odpocząć bez stresu. Do takich zalicza się Dubaj.

Bezpieczeństwo i zdrowie to najważniejsze tematy od których zaczynamy. Tutaj Dubaj stara się zrobić ile może by przyciągnąć turystów. Emirat dostał znak bezpieczeństwa SafeTravels, nadawany przez Światową Radę Podróży i Turystyki. Jest to prestiżowa akredytacja od znanej międzynarodowej instytucji branżowej. WTTC po raz pierwszy w historii przyznaje znak bezpieczeństwa i higieny dla krajów/regionów i firm turystycznych. Specjalnie zaprojektowane odznaczenie pozwoli podróżnym na całym świecie rozpoznać miejsca, spełniające znormalizowane protokoły w zakresie zdrowia i higieny. Działania WTTC otrzymały wsparcie Światowej Organizacji Turystyki ONZ (UNWTO).

Bezpieczeństwo i zdrowie turystów to podstawa. Fot. Dubai Tourism

Jak niedawno powiedział Helal Saeed Almarri Dyrektor Generalny Dubai Tourism:

Znak bezpieczeństwa SafeTravels potwierdza globalną współpracę Dubaju w zwalczaniu pandemii za pomocą kompleksowych i skutecznych środków zapewniających zdrowie i bezpieczeństwo gości. Ufamy, że nasze wysiłki dostarczają odwiedzającym niezapomnianych wrażeń, ale także zapewniają im i ich rodzinom zdrowie . Umacniamy zaufanie wśród naszych gości w Dubaju i zachęcamy ludzi z każdego zakątka świata do odwiedzenia jednego z najbezpieczniejszych tego lata miast na świecie”.

Dubaj wprowadził program certyfikujący hotele, obiekty handlowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne. Obiekty te wdrożyły odpowiednie środki zapobiegawcze celem przeciwdziałania pandemii COVID-19, zapewniając turystom i mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Specjalnie zaprojektowany znak „DUBAI  ASSURED” będzie bezpłatnie przyznawany obiektom na okres 15 dni. Będzie go można odnawiać co dwa tygodnie, ponownie przechodząc kontrolę jakości realizowane przez odpowiednie urzędy. W związku z otwarciem wielu publicznych i prywatnych atrakcji turystycznych (w tym plaż, centrów handlowych, restauracji, basenów i pól golfowych) oraz w związku ze wznowieniem turystyki aktywnej (sporty wodne czy biwakowanie), programem mają zostać objęte wszystkie kluczowe punkty turystyczne w mieście.

Degustacje czy wizyty w restauracjach w nowych i bezpiecznych „pandemicznych” realiach. Fot. Dubai Tourism

Dubaj jest bezpieczny. To najważniejsze w obecnych czasach. Ruszamy do Dubaju na kilka dni. Te dni teraz jesienią i zimą pozwolą naładować nasze baterię na cały rok.

Startujemy. Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju (DXB) to lotnisko na które obecnie najłatwiej i najszybciej dostać się z Polski, a dokładnie z Warszawy – liniami Emirates.

Lot z Okęcia na lotnisko DXB trwa około 5 godz. Fot. Grzegorz Skrzypak

Dolecieliśmy. Udajemy się do centrum. W centralnej części miasta znajduje się najbardziej znana atrakcja Dubaju, a zarazem najwyższy budynek świata – Burj Khalifa. Jest to nieodłączny elementem panoramy miasta. To najwyższy budynek na świecie – ma wysokość 828 metrów i 162 piętra. Stąd widać jak na dłoni w jaki sposób przez lata rozwinęło się to miasto. Aż trudno uwierzyć, że zaledwie 50 lat temu był wioską rybacką nad zatoką, w której plemię Bani Yas i przodkowie dynastii Maktoum osiedlili się w 1800 roku. Mała wioska rybacka wyrosła na futurystyczną, kosmopolityczną i dynamiczną metropolię. Budynek Burj Khalifa połączony jest z największym na świecie centrum handlowym Dubai Mall.

Burj Khalifa – Widoki z najwyższych dostępnych dla turystów kondygnacji są niesamowite. Fot. Grzegorz Skrzypak

Po odkrywaniu Dubaju z góry, przyszła pora na poznanie jego historii. Współczesny Dubaj rozwija się w bardzo szybkim tempie. Bur Dubai – historyczna dzielnica Al Fahidi, z labiryntem krętych uliczek i wież wiatrowych – to na pewno trzeba zobaczyć. Znajdziemy tu wiele sklepów, galerii i muzeów, w tym Galerię XVA, Muzeum Dubaju, Muzeum Kawy i Galerii Majlis.

Warto na chwilę wybrać się poza centrum. Jednym z takich miejsc jest plaża La Mer. Jest tam mnóstwo kawiarni i restauracji. Będąc w Dubaju, nie może zabraknąć wycieczki na pustynię! Doskonałym sposobem na poznanie pustynnego życia jest nocne safari. Tam czeka na nas podróż po wydmach zabytkowym…carbioletem Land Rover. Był to najczęściej używany środek transportu podczas pustynnych wypraw w latach 50. XX wieku! Następie udamy się na kolację w obozie Beduinów. Noc możemy spędzić w tradycyjnym kamiennym obozowisku Beduinów, z dala od świateł miasta.

Oprócz wielu atrakcji na pustyni możemy przejechać się na wielbłądzie. Fot. Dubai Tourism

Kolejny wieczór można spędzić w Dubajskiej Operze, będącej arcydziełem współczesnej architektury emiratu. W La Perle obejrzymy spektakl zainspirowany prawdziwą historią miasta, wykorzystującym najnowocześniejszą technologię: znajduje się tam scena wodna z basenem wypełnionym prawie 3 ​​milionami litrów wody! W przedstawieniu bierze udział 65 światowej sławy artystów z 23 krajów świata, wykonujących zapierające dech w piersiach akrobacje.

Wśród artystów występujących w przedstawieniu są też artyści z Polski. Fot. Dubai Tourism

Pozostajemy jeszcze w temacie…wody. I tu dwa miejsca godne polecenia. Lubiącym wodne szaleństwo polecam koniecznie udanie się do największego wodnego parku w Dubaju. W Aquaventure mamy wodne atrakcje na najwyższym poziomie.

Drugim miejscem jest Palm Fountain, która została otwarta w październiku i stanie w konkursie pobicia rekordu Guinnessa na największą na świecie fontannę. Dotychczasowa rekordzistka, Dubai Fountain w Dubai Mall, prawdopodobnie spadnie na drugie miejsce. Fontannę zbudowano w morzu, zajmuje ona powierzchnię 1300 metrów kwadratowych. W czasie pokazów, słupy wody osiągają wysokość 105 metrów i są rozświetlane przez 3000 ledowych diod. Fontanna czerpie wodę bezpośrednio z morza. W mechanizmie nie ma zbiornika na wodę, ani urządzeń filtrujących. Jest wyposażona w wysokiej klasy system audio składający się z 86 głośników.

Atlantis Aquaventure – Oprócz wodnych atrakcji można zobaczyć też rekiny, płaszczki, piranie i homary. Fot. Grzegorz Skrzypak

No i na koniec…nie może zabraknąć kulinarnych smakołyków. W Dubaju znajdziemy wyśmienitą kuchnię indyjską, świeżą kuchnię wschodnią jak i śródziemnomorską. Można wybrać się w podróż podczas, której odkrywamy kulturę kulinarną Dubaju. To za sprawą tętniących życiem lokalnych knajpek i targów. Udział w Bliskowschodniej Pielgrzymce Kulinarnej jest doskonałym sposobem na poznanie autentycznych potraw i odkrycie historii regionu.

Dubajskie restauracje zaspokoją każde podniebienie i każdą kieszeń. Fot. Grzegorz Skrzypak
Dubaj Fot. Grzegorz Skrzypak

O autorze

Grzegorz Skrzypak

Dziennikarz i producent telewizyjny pracujący przez lata najpierw w TVN, a potem w TVP. Od ponad 10 lat jest współwłaścicielem firmy medialno-producenckiej oraz współautorem i producentem podróżniczego programu telewizyjnego „Turystyczna Jazda”, który jest emitowany w TVP Kraków, TVP 3 (16 regionalnych ośrodków TVP) i TVP Polonia.