Kierunki

Dubajskie nowości

Dubaj nie zwalnia tempa. W pierwszej połowie 2020 roku zaplanowano tam wyjątkowe wydarzenia i atrakcje.

Dubaj nie zwalnia tempa. W pierwszej połowie 2020 roku zaplanowano tam wyjątkowe wydarzenia i atrakcje.

Przełomowe wydarzenia dla miasta

• W styczniu 2020 roku Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek na świecie, obchodzi 10. urodziny.
• Międzynarodowe lotnisko DXB od stycznia 2020 roku zrezygnowało z korzystania z jednorazowych plastikowych artykułów we wszystkich sklepach i restauracjach. Lotnisko Dubaj-Al Maktoum (DWC) wyeliminuje artykuły plastikowe jednorazowego użytku, zmniejszając ich zużycie o 5500 ton każdego roku.
• Wszystkie dubajskie restauracje i hotele będą oferować gościom bezpłatnie filtrowaną wodę.

Festiwale 

• Dubai Food Festival potrwa od 26 lutego do 14 marca. To święto gastronomii i jedyny festiwal kulinarny na Bliskim Wschodzie. Na uczestników czekają promocje kulinarne oraz wydarzenia promujące ofertę kulinarną.

• Taste of Dubai to wydarzenie, podczas którego prezentują się szefowie kuchni, najlepsze restauracje i wiodące marki na rynku żywności i napojów. Ta edycja odbędzie się w dniach 12–14 marca w Dubai Media City Amphitheatre.

• Art Dubai 2020, międzynarodowe targi sztuki przyciągają artystów, wystawców i kolekcjonerów z całego świata. Prezentują się także nieodkryte jeszcze talenty. Tegoroczna 14. edycja odbędzie się w dniach 25–28 marca w Madinat Jumeirah.

• Ramadan w Dubaju to czas, w którym można poznać miasto od zupełnie innej strony. Jest to również doskonała okazja do odkrywania lokalnej kultury. W tym roku Ramadan rozpocznie się 24 kwietnia.

Atrakcje
• Ain Dubai na wyspie Bluewaters to kolejna pozycja na liście rekordów pobitych przez Dubaj. Diabelski młyn ma wysokość 250 metrów i jest największą tego typu atrakcją na świecie. Można z niego podziwiać panoramę miasta oraz Burdż al-Arab, Palm Jumeirah i Burj Khalifa. Na wyspie Bluewaters znajdują się także hotele, sklepy, restauracje oraz budynki mieszkalne.

• Muzeum Przyszłości założone przez Dubai Future Foundation będzie prezentować na interaktywnych ekranach największe światowe innowacje, prototypy i wynalazki. Będą tam organizowane również kursy, warsztaty i dyskusje z wykorzystaniem najnowszej technologii i rozwiązań naukowych.

• Biblioteka Muhammada ibn Raszida (Mohammed Bin Rashid Library) będzie gromadzić najnowsze i najczęściej nagradzane publikacje. Łącznie będzie to ponad 4,5 miliona książek, 1 milion audiobooków i 2 miliony e-booków. Na terenie obiektu o powierzchni 92 903 m2, zlokalizowanego w Al-Dżadaf z widokiem na Dubai Creek, znajdzie się także teatr, mieszczący 500 widzów.

Inwestycje
• Route 2020 to projekt przedłużenia o 15 km dubajskiego metra, aby ułatwić komunikację podczas Expo 2020. Metro będzie zatrzymywać się przy: The Gardens, Discovery Gardens, Al Furjan, Jumeirah Golf Estates i Dubai Investment Park, z końcową stacją na terenie Expo 2020. Otwarcie planowane jest na maj 2020 czyli na 5 miesięcy przed otwarciem Expo. W ciągu godziny w jednym kierunku metro będzie mogło przewieźć 23 000 pasażerów. Szacuje się, że dziennie metro przewiezie 125 000 ludzi. Budowany odcinek będzie obsługiwał teren Expo 2020 oraz jego okolice: od Expo Village po Expo Mall w kierunku zachodnim i Expo Yard w kierunku wschodnim.

Fot.: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.