Wydarzenia w Turystyce

Dziś rusza Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa 2019

W Warszawie rozpoczął się festiwal Chopin i jego Europa

Od 14 sierpnia do 1 września w Warszawie, jak co roku, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa. Wydarzenie muzyczne przyciąga do Warszawy nie tylko fanów muzyki klasycznej, ale także turystów z kraju i z zagranicy.

Światowej sławy soliści, dyrygenci i zespoły, laureaci konkursów muzycznych, znakomite interpretacje dzieł, niepowtarzalne recitale wokalne, wielka kameralistyka, opery w wersji koncertowej – to wszystko mogą znaleźć ci, którzy w sierpniu przebywają w Warszawie. Nic dziwnego, że stolica staje się z roku na rok coraz bardziej atrakcyjną destynacją dla turystów. Nie tylko z powodu coraz lepszej bazy noclegowej, niewygórowanych cen w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, większego poczucia bezpieczeństwa, ale także coraz liczniejszych imprez kulturalnych o znaczeniu międzynarodowym. To już nie tylko Międzynarodowy Konkurs Chopinowski odbywający się co pięć lat. Warszawa może poszczycić się szeregiem odbywających się co roku wspaniałych festiwali muzycznych, które już na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń artystycznych w stolicy. Wśród nich można wymienić: Wielkanocy Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywający się, jak sama nazwa wskazuje, co roku przed Świętami Wielkanocnymi, Szalone Dni Muzyki, które corocznie rozpoczynają się w Warszawie we wrześniu, czy właśnie organizowany w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa.

Ten ostatni w tym roku rozpoczyna się koncertem 14 sierpnia w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu nr 3 w Warszawie. Przed sercem Chopina zabrzmi Requiem Cherubiniego i Te Deum Kurpińskiego – jeden z najlepszych polskich utworów wokalno-instrumentalnych XIX wieku. Wstęp na koncert jest wolny.

Formuła tegorocznego 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa obejmuje szeroki kontekst twórczości Chopina i promocję muzyki polskiej. W repertuarze festiwalu znajdą się, obok dzieł wielkiego polskiego kompozytora, także mniej znane i rzadziej wykonywane utwory m. in. Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, czy Marii Szymanowskiej – zauważa Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa.

Z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Japonią na 15. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Chopin i jego Europa zagoszczą także japońscy soliści, dyrygenci i znakomite orkiestry. 17 i 18 sierpnia obędą się koncerty realizowane w ramach projektu „Muzyka dla pokoju”. Połączone zespoły: japońska Hiroshima Symphony Orchestra i Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Kazuyoshiego Akiyamy i Tatsuya Shimony wykonają utwory: Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Stanisława Moniuszki, Krzysztofa Pendereckiego, Dai Fujikury i Andrzeja Panufnika.

Na festiwalu wystąpi także ikona muzyki fortepianowej Martha Argerich, która zagra w Filharmonii Narodowej 17 sierpnia w sobotę o godz. 20.00.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą nie tylko w Filharmonii Narodowej, ale także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego.

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie Festiwalu.

tekst: Eryk Ploplis, zdj: Ewa Ploplis

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.