Biura Podróży

Egipt znów hitem wśród wakacyjnych kierunków

Jeszcze niedawno Egipt był jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Doskonała i pewna pogoda oraz ciekawa kultura sprawiały, że zainteresowanie tym krajem wzrastało z roku na rok przekraczając liczbę sześćset tysięcy polskich turystów. Wydarzenia z ostatnich lat mocno ograniczyły ruch turystyczny, lecz teraz polscy turyści wracają do Egiptu.

Aby wspomóc ten proces do Warszawy przyjechała kilkunastoosobowa delegacja przedstawicieli dwóch regionów Egiptu – Synaju Południowego (Szarm el-Szejk) i Morza Czerwonego (Hurghada i Marsa Alam).
W konferencji prasowej w warszawskim hotelu Marriott wzięli udział J.E. Hosan Alkawaesh, ambasador Egiptu w Polsce, który wyraził nadzieję, że polscy turyści masowo powrócą do Egiptu bowiem; “słońce ciągle tu świeci, ceny są niskie, a usługi na niezmiennie wysokim poziomie”.

Gubernator regionu Morza Czerwonego Ahmed Abdalla zapewnił, że stan bezpieczeństwa na lotniskach jest podniesiony do najwyższego poziomu. W Hurghadzie, gdzie Polacy byli przed kryzysem trzecią nacją po Rosjanach i Niemcach, rezerwacje wskazują, że Polska ma szansę na drugie miejsce, za Niemcami. Region Morza Czerwonego, to m.in. ponad 300 km czerwonomorskiego wybrzeża od Hurgady na południe kraju. Do dyspozycji gości jest w nim ponad 260 hoteli z 76 tys. pokoi. Znaczne sumy zainwestowano w infrastrukturę: drogi i hotele a w ostatnich 2 latach kontynuowano rozbudowę fam słonecznych produkujących energię odnawialną.
Gubernator Synaju pan Khaled Fouda przekonywał, że lotnisko w jego mieście jest, po ostatnich zmianach, jednym z najbezpieczniejszych na świecie, co – jak wspomniał – uznali zarówno Rosjanie jak i Niemcy. Przypomniał też, że Szarm El-Szejk jest doskonałym miejscem zarówno do odpoczynku jak i uprawiania sportów wodnych, ma piękne rafy oraz cztery duże rezerwaty przyrody a także zabytki – przede wszystkim klasztor św. Katarzyny na Synaju z IV wieku. Podkreślił, że Szarm El-Szejk oferuje gościom ponad 60 tys. pokoi hotelowych, których standard został ostatnio, znacznie podniesiony, a sam Szarm El-Szejk jest także największym, po Dubaju, ośrodkiem konferencyjno-targowym na Bliskim Wschodzie, gdzie można organizować imprezy i sympozja nawet na dwa tysiące uczestników.

Kilka lat temu związku z sytuacją polityczną w regionie liczba turystów przylatujących na wypoczynek do Egipcie drastycznie się zmniejszyła. Turystyka odgrywa kluczową rolę w egipskiej gospodarce, w dobrych latach przyjeżdżało tu rocznie blisko 15 milionów zagranicznych
turystów, którzy zostawiali w Egipcie blisko 13 miliardów dolarów (dane z 2010 roku).

Dla Egiptu priorytetem stało się przywrócenie intensywnego ruchu turystycznego. Zainwestowano przede wszystkim w bezpieczeństwo i infrastrukturę turystyczną a zwłaszcza drogi, hotele porty i mariny. Poprawiła się też atmosfera wokół tego ciekawego kraju. Efekty juz sa widoczne. W Polsce wycieczki do Egiptu sprzedają się zaskakująco dobrze. Według danych z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki w lutym br., wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków znalazły się aż dwa morskie kurorty egipskie: Marsa Alam i Hurghada.

Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów kupujących ofertę egipską wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego sezonu o ponad trzy czwarte. Egipt jest krajem, który ma największą dynamikę wzrostu sprzedaży o 79 procent! w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku. Tym samym Egipt znalazł się pośród najchętniej kupowanych ofert lokujac się za Grecją i Hiszpanią a przed Turcją, Bułgarią, Włochami, Chorwacją, Portugalią, Albanią i Dominikaną.

Egipt sprzedawany jest obecnie w naprawdę niskich cenach. Tydzień w luksusowym hotelu all inclusive Można kupić już za 1250 zł. To się powoli kończy i już raczej nie wróci. Będziemy musieli przyzwyczaić się także do terroryzmu, bo w takim kierunku zmierza niestety nasz świat.

fot.P.REWUCKI

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.