Kierunki

Europejska Stolica Kultury 2017: Pafos

Każdego roku dwa europejskie miasta otrzymują zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury. W 2017 roku tytuł ten przypadł dwóm miastom: duńskiemu Aarhus oraz Pafos na Cyprze.

W pobliżu Pafos na południowym brzegu Cypru miejscu, gdzie fale Morza Śródziemnego rozbijają się o samotne skały z morskiej piany narodziła się Afrodyta, grecka bogini piękna i miłości. W pobliżu zbudowano jej wspaniałą świątynię do której przybywali pielgrzymi z całego świata antycznego. Dziś na tę wyspę słońca i miłości pielgrzymują turyści z całej Europy, spragnieni wypoczynku nad ciepłym morzem.
Cypr to wyspa o wspaniałym klimacie, pełna zabytków liczącej kilka tysięcy lat historii, ma czyste morze i słońce świecące przez 300 dni w roku.
Tu według mitologii greckiej żył boski kochanek Afrodyty – Apollo. Tu w mieście Kition (obecnie Larnaka) urodził się filozof Zenon, nauczał św. Paweł a Łazarz, ten wskrzeszony przez Jezusa, był przez lata biskupem Larnaki. Cypr odwiedził też podczas wyprawy krzyżowej król Anglii Ryszard Lwie Serce.
Po Egipcjanach, Grekach, Rzymianach, Krzyżowcach, Wenecjanach, Turkach, Anglikach i wielu innych najeźdźcach pozostały liczne pamiątki. W zacisznych dolinach gór Troodos, których najwyższy szczyt ma prawie 2 tysiące metrów, kryją się malownicze klasztory, powstałe w czasach, gdy chrześcijaństwo obejmowało wyspę we władanie, wypierając kult dawnych greckich bogów. W kilku z nich są ikony Matki Bożej, namalowane według legendy przez św. Łukasza. W górskich kościółkach zobaczyć można wspaniałe freski wenecko-bizantyjskie zaliczone do światowego dziedzictwa kultury. W górach też zachowało się najwięcej obyczajów i tradycji cypryjskich. Przetrwał kunszt dawnego rękodzieła, można kupić wspaniałe koronki, ceramikę wyroby ze skóry i srebra.
W starożytnym Pafos, trzeba posiedzieć w rybackiej tawernie w malowniczym porcie, gdzie między stolikami spacerują oswojone pelikany, odwiedzić rzymskie wille ze wspaniałymi mozaikami, odkrytymi przez polskich archeologów. W pobliskim Palea Pafos zwiedzić ruiny najważniejszej w całym greckim świecie antycznym świątyni bogini Afrodyty i zażyć odświeżającej kąpieli w miejscu gdzie według legendy ta bogini piękna i miłości narodziła się z morskiej piany.
Chociaż na pierwszy rzut oka Pafos to bardziej nadmorski kurort niż stolica kultury, jednak jest to jedno z najstarszych miast w Europie, gdzie kultura zaczęła się naprawdę wcześnie. Ślady pierwszych osad pochodzą jeszcze z neolitu, a Pafos widziało rozwój i upadek niejednego imperium.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.