Wydarzenia w Turystyce

Festiwal Sputnik nad Polską – finałowy weekend

11. edycja festiwalu kina rosyjskiego Sputnik zbliża się do końca. Przed nami ostatni festiwalowy weekend na warszawskich ekranach, ostatnia szansa na spotkanie z najlepszym kinem rosyjskim i rozmowę z twórcami.

„Karp rozmrożony”, „Jego córka”, „Cała nasza nadzieja”, „Siodło tureckie” – to tytuły, które szczególnie warto obejrzeć w nadchodzący weekend w stolicy. Dla najmłodszych kinomanów w sobotę i niedzielę w kinie Luna prezentowane są bajkowo-filmowe poranki Małego Sputnika.

W Iluzjonie o godz. 20:30 odbędzie się dziś pokaz specjalny almanachu „20:17” w reżyserii Arsienija Zanina, Michaiła Archipowa i Denisa Szabajewa. Jest to eksperymentalny projekt młodych reżyserów, poświęcony 100-leciu Rewolucji Październikowej. Po projekcji z widzami porozmawia producentka Irina Lubarska.

W Lunie natomiast dzisiejszego wieczoru odbędą się dwa ciekawe spotkania z twórcami tytułów konkursowych. O godz. 18:30 wystartuje film „Byli sobie” Eduarda Parri, który spotka się po seansie ze zgromadzoną na sali publicznością.Widzowie będą mieli okazję przenieść się na rosyjską prowincję i poznać historię trojga ludzi, dla których przyjaźń – w miejscu zapomnianym przez wszystkich – stanowi główne źródło nadziei na pogodne jutro. Po kolejnej projekcji – obrazu „Karp rozmrożony” Władimira Kotta – organizatorzy zachęcają do udziału w dyskusji z aktorem Siergiejem Puskepalisem.

Na najbardziej wytrwałych widzów czeka nocny maraton „Kosmiczna Odyseja”, który rozpocznie się o godz. 23:30 w Lunie. Pokażemy dwa kosmiczne tytuły – „Salut 7” Klima Szypienki, znanego widzom z filmów „Po prostu” (aktor) oraz „Kim jestem” (reżyser), a także historyczno-przygodowy obraz Dmitrija Kisieliowa „Czas pionierów”.

W kinie Elektronik o 20.00 ostatni raz można zobaczyć „Jego córkę” – poetycką opowieść-kontemplację snutą oczami małej dziewczynki. Historia, przedstawiona w pięknych zmysłowych obrazach, osadzona jest w realiach jakuckiej wsi. Po seansie organizatorzy zachęcają do udziału w spotkaniu z reżyserką filmu, Tatianą Ewerstową.

Dziś – 10 listopada – odbędzie się także na drugi z pokazów specjalnych w Skamiejce. Tym razem będą mieli Państwo szansę zobaczyć komedię muzyczną „Podróż nie poślubna”.  Jutro zaś – 11 listopada – na zakończenie programu wydarzeń towarzyszących – w klubie festiwalowym BARdzo bardzo wystąpi Michał Pater, autor vloga „Autostopem na koniec świata” i opowie o swojej ostatniej wyprawie na Syberię.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.