Wydarzenia w Turystyce

Festiwal tulipanów w Stambule

Tegoroczny Festiwal Tulipanów rozpoczął się w Stambule na początku kwietnia, a zakończy jak co roku pod koniec miesiąca. Wszystkich, którzy pragną powitać wiosnę pośród tysięcy pięknych kwiatów, zapraszamy do Stambułu na Festiwal Tulipanów! Jak co roku w kwietniu, miasto zalało morze kolorowych tulipanów, można je dostrzec na każdym skwerze, przystanku autobusowym, czy pasie zieleni znajdującym się pośrodku jezdni. Wyjątkowo w tym roku w Parku Sultanahmet można podziwiać największy na świecie dywan kwiatowy, który tworzą 563 tysiące kolorowych tulipanów!

Głównym miejscem festiwalu jest, jak w poprzednich latach Emirgan – zabytkowy park miejski położony w jednej z najpiękniejszych dzielnic Stambułu, ciągnący się wzdłuż Bosforu po europejskiej stronie miasta. W parku zasadzono w tym roku 2 800 000 tulipanów występujących w 192 różnych odmianach. Znajduje się tam również ,,Muzeum Tulipanów”, w którym będzie można podziwiać rzadko spotykane gatunki tulipanów, a także obrazy osmańskich ogrodów. Ponadto, na terenie muzeum będą odbywać się dyskusje naukowców na temat roli tulipanów w tureckiej kulturze. W trakcie festiwalu nie zabraknie występów artystów i zespołów muzycznych.

Tulipany odgrywają w tureckiej kulturze niezwykle ważną rolę. Oznaczają nadejście wiosny oraz są symbolem Stambułu. Niewiele osób wie, że cebulki tulipanów wywodzą się właśnie z tego miasta. Prawdopodobnie w średniowieczu zostały eksportowane do Holandii. Obecnie uprawą tulipanów w Turcji zajmuje się około 235 tys. osób.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie: https://worldloveflowers.com/events/istanbul-tulip-festival-istanbul-lale-festivali-2019/

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.